O NAS


WitamyEuropejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie położone jest nad pięknym Jeziorem Starogrodzkim. Takie usytuowanie daje możliwość przygotowania szerokiej i atrakcyjnej oferty zarówno dla firm, instytucji, przedsiębiorstw, szkół, ośrodków kultury jak i osób fizycznych. Proponujemy organizację szkoleń, konferencji, imprez integracyjnych, obozów sportowych, kolonii, zielonych szkół, biwaków, obozów sportowych. Zapraszamy również na pikniki oraz imprezy integracyjne na świeżym powietrzu przy grillu i ognisku.

Spokojne jezioro zapewnia doskonałe warunki do trenowania m.in. kajakarstwa, wioślarstwa, pływania. Woda, las, utwardzone drogi powodują, że chętnie zjeżdżają się tu triathloniści, by rywalizować w tych trudnych zawodach. W lesie znajdą dla siebie trasy miłośnicy biegów przełajowych oraz biegów na orientację. Zapraszamy również tenisistów ziemnych, gdyż na terenie ośrodka znajdują się korty, na bazie których funkcjonuje szkoła tenisa ziemnego /www.karol-tenis.pl/. Jedna z ważniejszych dziedzin działalności ECWM jest koordynowanie międzynarodowej wymiany młodzieży.

Dla osób indywidualnych organizujemy uroczystości weselne, przyjęcia, uroczystości rodzinnych. Dysponujemy 49 miejscami noclegowymi w pokojach 1- 2- 3 i 4 - osobowych. Mamy możliwość przyjęcia m.in. wycieczek autokarowych.

Korzystając z naszej oferty koniecznie musicie Państwo zwiedzić zabytki naszego pięknego miasta , które prawa miejskie otrzymało w 1233 roku. Przekonacie się, że jesteście na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a Chełmno nieprzypadkowo nazywane jest Krakowem Północy. To właśnie tutaj w kościele W.N.M.P. znajdują się relikwie św. Walentego. Każdego roku 14 lutego zjeżdżają się tu tysiące ludzi, by wspólnie świętować Walentynki. Więcej informacji na temat Chełmna i jego okolic znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.chelmno.pl.

Powstanie Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie jest efektem współpracy Chełmna i Hann. Münden, z który w 1992 roku Chełmno podpisało układ partnerski. Jego fundamentem było wspólne oświadczenie z 1990 roku kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego. W jednym z jego punktów zawarto deklarację o wmurowaniu tablicy upamiętniającej urodziny w Chełmnie Kurta Schumachera, działacza socjaldemokracji niemieckiej. W ciągu 10 lat owocna współpraca miast poszerzyła się o kontakty z Francją, Wielką Brytanią, Jugosławią i Izraelem.

Dla celów wymiany międzynarodowej uruchomione zostało w 2002 r. Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera nad Jeziorem Starogrodzkim. Jest ono siedzibą Fundacji o tej samej nazwie, której głównym celem jest kontynuacja i poszerzenie kontaktów międzynarodowych Chełmna.

Wykonanie: A. Nowak