Archiwum

Twórcze spotkania wieczorową porą

30.10.2018

Zabawa Andrzejkowa w ECWM!

19.10.2018

Twórcze Spotkania Wieczorową Porą

03.10.2018

Bezpłatny autobus nad jezioro

03.07.2018

Zaktualizowane regulaminy

04.06.2018

W dniu dzisiejszym zamieszczamy zaktualizowane regulaminy kąpieliska i wypożyczalni sprzętu wodnego. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Różne oblicza miłości

17.05.2018

RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI – spektakl komediowo-muzyczny, na który zapraszamy przede wszystkim Panie z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

„O czym warto pamiętać szukając partnera, jak flirtować z emerytem i nigdy nie wyjść za mąż?” w zabawny sposób przedstawi nam Monika Nowogrodzka. Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w dniu 25.05.2018 r. (piątek) o godz. 19.00.

Spektaklowi towarzyszyć będą pokazy rękodzielnicze, porady kosmetyczne, brafitterskie, konkursy i zabawy.

RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI to słodkogorzkie historie o niespełnionych miłościach, absurdalnych flirtach, próbach budowania dojrzałego związku i dobrej relacji z samą sobą.

Monika dzieli się prawdziwymi historiami z życia, które publiczności też wydają się dziwnie znajome. Niemal trzydzieści lat miłosnych doświadczeń zebranych w godzinny spektakl, który nie tylko bawi, ale także uczy jak poprawić swoje życie miłosne i odkryć, co się w nim naprawdę liczy.

Wystąpią:

- MONIKA NOWOGRODZKA - artystka komediowa oraz aktorka. Absolwentka The Improv Olympic Theater w Chicago. Swoje doświadczenie sceniczne zdobywała m.in. w Teatrze Klasyki Rosyjskiej, Teatrze Pijana Sypialnia oraz na deskach Klubu Komediowego w Warszawie. Współpracuje z Fundacją DramaWay oraz ze Studiem Artystycznym DramaPoint.

- ZUZANNA KŁOSIŃSKA - gitarzystka, wokalistka. Oprócz akompaniowania prowadzi solowy projekt muzyczny pod pseudonimem Suzia. Laureatka m.in. 45. Festiwalu FAMA oraz Nagrody im. Małgosi Zwierzchowskiej 42. YAPA 2017.

Twórcze spotkania wieczorową porą

04.04.2018

Warsztaty Filcowania

Zapraszamy na wiosenne twórcze spotkania wieczorową porą:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Wieczór na obcasach

26.02.2018

Walentynkowe MORSowanie

11.02.2018

Prezentacje konkursowe

11.01.2018

Poniżej zamieszczamy prezentacje, które zostały dosłane na konkurs wiedzy o życiu i działalności Kurta Schumachera.

Bal Karnawałowy

20.12.2017

Polski Jarmark Bożonarodzeniowy w Hann. Münden

05.12.2017

Ostatnim punktem obchodów 25-lecia partnerstwa miast Chełmno - Hann. Münden była prezentacja Chełmińskiego Domu Kultury podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. W zabytkowej sali Ratusza wystawione były stoiska z naszymi produktami regionalnymi oraz potrawami przygotowanymi przez pracowników Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży. Przed publicznością przez całą sobotę i niedzielę prezentował się Zespół Pieśni i Tańca "Pomorze". Stoiska i występy zespołu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Hann. Münden i turystów. W organizację stoisk włączyły się Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Technikum Logistyczne w Chełmnie. Pobyt polskiej grupy był okazją do podsumowania roku jubileuszowego oraz wypracowania założeń dalszej współpracy międzynarodowej z grupami artystycznymi z ChDK oraz klubami sportowymi.


Warsztaty rzeźby w ECWM

16.11.2017

Andrzejki w ECWM

13.11.2017

Bal Sylwestrowy

04.11.2017

Twórcze spotkania

02.11.2017

Zapraszamy na listopadowe warsztaty filcowania, podczas których uczestnicy wykonają „Torebkę z biglem”. Zajęcia podzielone są na dwie części:

Koszt 130 zł za całość. Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Zapisy: tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Twórcze spotkania

31.10.2017

Koncert "Droga do wolności"

27.10.2017

W Chełmnie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości nie zabraknie polskich, narodowych akcentów.
Zapraszamy serdecznie na koncert "Droga do wolności"
w wykonaniu zespołu wokalno - instrumentalnego Artes Ensemble.

Zespół Artes Ensemble zabierze publiczność w muzyczną, wirtuozowską podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu i ciągłości narodowej w rytmie szlacheckiego poloneza i zamaszystego mazura, polskiej muzyki romantyzmu i pieśni narodowo-wyzwoleńczych oraz poezji wieszczów. Towarzyszyć nam będą takie znakomitości jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski, Cyprian Kamil Norwid i ich wielkie dzieła.

W drugiej części koncertu artyści zespołu Artes Ensemble zaproszą publiczność do wspólnego śpiewania kanonu rodzimych pieśni patriotycznych, narodowościowych, legionowych, wyzwoleńczych, wyraźnie znaczących drogę Polaków do niepodległego państwa oraz ludowych, świadczących o wyjątkowości polskiej kultury i silnych tradycjach narodowościowych, pielęgnowanych przez lata w rodzinnych domach. Zaprezentujemy barwność i różnorodność polskiej, szeroko ujętej twórczości narodowej.

To repertuarowe zestawienie polskiej muzyki romantyzmu z narodową, powszechną twórczością, wyrażającą wolę i ducha wolności i suwerenności narodu polskiego, jest symbolicznym wyrazem autonomii ducha narodowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, a także trwałego, szczególnego miejsca Polski wśród narodów Europy i świata.

Wykonawcy Artes Ensemble:

 • Katarzyna Jaracz - sopran,
 • Wojciech Górecki - skrzypce,
 • Tomasz Gumiela - fortepian.

Zapraszamy do odwiedzania Artes Ensemble na Fanpage: https://www.facebook.com/artesmusic.art

Kiedy: 10.11.2017 r. , godz. 19:00
Gdzie: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, ul. Gen. J. Jastrzębskiego 5, 86-200 Chełmno
Bilety: 10 zł / sprzedaż od 31 października
Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, sekretariat - piętro II
tel. 56 686 48 08
Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28, IT - parter
tel. 56 686 16 41
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, ul. Gen. J. Jastrzębskiego 5 - recepcja
tel. 56 679 02 30

UWAGA: Dla gości przewidziany poczęstunek oraz bezpłatny autokar:
wyjazd: godz. 18:40 Urząd Miasta Chełmno - ECWM
powrót: godz. 20:45 ECWM - Urząd Miasta Chełmno

NOTA O ZESPOLE ARTES ENSEMBLE

Pomysłodawcą i założycielem zespołu wokalno - instrumentalnego Artes Ensemble oraz jego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Janaszek - pianista, kameralista, aranżer.

Zespół tworzą znakomici artyści, absolwenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Freiburgu i Zurychu, soliści oper i filharmonii, zajmujący się również działalnością pedagogiczną, posiadający w swych dorobkach artystycznych wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach wokalnych, instrumentalnych i kameralnych w kraju i zagranicą.

Zespół wokalno - instrumentalny Artes Ensemble od blisko 10 lat z powodzeniem koncertuje na scenach muzycznych i teatralnych w całej Polsce i za zachodnią granicą, spotykając się z gorącym przyjęciem i uznaniem publiczności, krytyki i środowiska muzycznego, stale poszerzając rosnące rzesze fanów i wielbicieli ich muzycznego talentu i scenicznej ekspresji. Artes Ensemble w mistrzowskim stylu wykonuje perły muzyki klasycznej, jak i największe przeboje muzyki popularnej, widowiskowe gale operetkowe i operowe, słynne pieśni neapolitańskie i hiszpańskie, standardy muzyki filmowej, musicalowej, widowiska muzyczne o różnej tematyce. Zespół ma również w swym bogatym repertuarze muzykę flamenco, tango argentyńskie, węgierskie czardasze, walce wiedeńskie i angielskie, francuskie chansons, romanse rosyjskie, muzykę polską najwybitniejszych rodzimych twórców m.in. Fr. Chopina, St. Moniuszki, I. J. Paderewskiego, H. Wieniawskiego; polskie przeboje muzyki przedwojennej oraz koncerty okolicznościowe, świąteczne, patriotyczne i wiele innych.

Materiały: ARTES MUSIC Agencja Artystyczna

Twórcze spotkania

21.10.2017

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na warsztaty filcowania w dniu 24 października 2017 r. (wtorek) w godz. 16.45 – 19.00. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z techniką filcowania na mokro i wykona samodzielnie jesienny naszyjnik.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia".

Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Koszt 40 zł. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Podsumowanie konkursu wiedzy o życiu i działalności Kurta Schumachera

16.10.2017

13 października 2017 r. w Zespole szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chełmnie odbył się konkurs wiedzy o życiu i działalności Kurta Schumachera. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z chełmińskich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 2, Gimnazjum Nr 2, Technikum Mundurowego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.

Nagrodę główną – wyjazd do Berlina otrzymali:

 • Kamila Woskowicz (Technikum Mundurowe)
 • Oliwia Pawińska (Gimnazjum Nr 2)
 • Julia Ziółkowska (Szkoła Podstawowa Nr 2)
 • Karol Gadziński (Gimnazjum Nr 2)
 • Natalia Góra (Zespół Szkół CKP Grubno)
 • Patryk Pstrong (Gimnazjum Nr 2)

Konkurs został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz miasto Hann. Münden.

Konkurs wiedzy o życiu i działalności Kurta Schumachera

14.09.2017

Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 „Liceum i Gimnazjum Chełmińskie” zapraszają nauczycieli i uczniów z Chełmna oraz powiatu chełmińskiego do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o życiu i działalności Kurta Schumachera. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 13 października 2017 r. Główną nagrodą jest 2-dniowa wycieczka do Berlina.

Jakość wody w Jeziorze Starogrodzkim

09.08.2017

W odpowiedzi na pytania mieszkańców, przedstawiamy ostatni wynik badania wody w Jeziorze Starogrodzkim. Woda spełnia wszelkie normy. Można pływać bez obaw. Zapraszamy do korzystania z oferty ośrodka wypoczynkowego.

Półkolonie w ECWM

26.07.2017

W ramach realizowanego przez fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży projektu „Półkolonie nad Jeziorem Starogrodzkim” w dniach 10 – 21.07.2017 r. grupa 16 dzieci z Chełmna w wieku 7-12 lat spędzała aktywnie i twórczo pierwsze tygodnie swoich wakacji. Uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej, poznali zasady korzystania z kąpielisk wodnych i grali we frisbee z drużyną Nine Hills. Ogromną przygodą był wyjazd do Torunia, pobyt w Młynie Wiedzy i rejs statkiem. Na półkoloniach dzieci zdobyły nowe umiejętności plastyczne tworzyły kolorowe prace z filcu i masy solnej, zamieniły się też w małych ogrodników: zasadzili las w słoiku i zasiali zioła w doniczkach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach tanecznych i pogadankach na temat bezpieczeństwa. Brały również udział w zawodach sportowych i grach multimedialnych, zbudowały latawce. Ostatniego dnia dzieci otrzymały nagrody w postaci wyprawek szkolnych.

Półkolonie realizowane były we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmnie. Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach wsparcia zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zadanie wsparli sponsorzy, firmy: MEDOS Marian Buławka, Ewa Buławka Sp. J., OAZA Centrum Ogrodnicze oraz Lyreco.


Wystawa i podsumowanie konkursu „Wisło moja, Wisło stara…”

07.07.2017

W roku ogłoszonym Rokiem Rzeki Wisły, nierozerwalnie związanej z historią Chełmna i regionu, zaprosiliśmy dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w konkursie fotograficznym pn. "WISŁO MOJA, WISŁO STARA..." Tytuł konkursu nawiązuje do pieśni Ignacego Danielewskiego, będącej dziś hejnałem miasta Chełmna. Ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy odbyło się 23 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim podczas obchodów Nocy Świętojańskiej. Na konkurs wpłynęło 56 prac fotograficznych. Jury zdecydowało się przyznać nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach wiekowych:

Kategoria szkoły podstawowe:

 • I Miejsce – Patrycja Tajs
 • II Miejsce – Katarzyna Kufel-Kopacz

Kategoria gimnazja:

 • I Miejsce – Olaf Kamiński – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • II Miejsce – Amelia Świtała III Miejsce – Jagoda Soszyńska – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Maja Stankiewicz – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Jakub Cępura

WYRÓŻNIENIA:

 • Hubert Metera
 • Miłosz Ratowski – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • Julia Wolska – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • Marek Kwiatek – SOSW w Chełmnie
 • Mateusz Sołtys – SOSW w Chełmnie

Kategoria szkoły średnie

 • II Miejsce – Julia Pilarska – Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych – Włocławek
 • III Miejsce – Wiktoria Stypuła – Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych – Włocławek

Kategoria dorośli
WYRÓŻNIENIE

 • Jarosław Rynek - Chełmno

Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Wisło moja, Wisło stara…” - Noc Świętojańska nad Jeziorem Starogrodzkim realizowanego przez Fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży. Partnerem projektu był Chełmiński Dom Kultury.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno oraz Związek Miast Nadwiślańskich.

Informacja o jakości wody

01.07.2017

Bezpłatny autobus nad jezioro Starogrodzkie

01.07.2017

Jarmark Jaszczurczy 2017

22.06.2017

Już od 1999 roku zapraszamy mieszkańców Chełmna, regionu i turystów do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna. W tym roku wydarzenie odbędzie się 8 i 9 lipca.

Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Atrakcją stały się tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Każda edycja Jarmarku przyciąga do pięknego Chełmna coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i tradycji. W tym roku podczas Jarmarku Jaszczurczego zaprezentują się m. in. zespół Vozokanka - Słowacja, Zdorovenki Buly - Ukraina, Kanivchanka – Ukraina, Dżerela – Ukraina, „Światło Gwiazdy”- Białoruś, "Dziecko Świata" – Białoruś, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” - Kwidzyn Kapela i Chór Seniora „Dolina Drwęcy” – Lubicz Górny , Kapela ZPiT Pomorze, Zespół Wokalny „Nowalijki” – Chełmno, Zespół Pieśni i Tańca POMORZE – Chełmno, ZTL KUNDZIA – Chełmno.

W sobotni wieczór zapraszamy mieszkańców miasta i turystów na potańcówkę z orkiestrą VOZOKANKA ze Słowacji.

Jarmark Jaszczurczy 2017

22.06.2017

Już od 1999 roku zapraszamy mieszkańców Chełmna, regionu i turystów do udziału w Jarmarku Jaszczurczym - kiermaszu sztuki ludowej, któremu towarzyszą zabawy plebejskie, prezentacje rzemiosła średniowiecznego, targi kolekcjonerskie oraz wystawy. W tym samym czasie mają miejsce prezentacje zespołów artystycznych. Wszystko to stwarza niepowtarzalną atmosferę dla turystów i mieszkańców Chełmna. W tym roku wydarzenie odbędzie się 8 i 9 lipca.

Główna część imprezy odbywa się na rynku i deptaku starego miasta, w pobliżu malowniczo położonych, zabytkowych murów obronnych. Mieszkańcy, jak i przebywający w mieście turyści, mają możliwość odwiedzenia stoisk kolekcjonerskich, bursztynniczych, kowalskich, garncarskich, wikliniarskich, biżuterii artystycznej, twórców ceramiki prasłowiańskiej, rzeźbiarzy i wielu innych. Atrakcją stały się tzw. "żywe prezentacje", polegające na wytwarzaniu różnych produktów bezpośrednio w miejscu odbywania się imprezy. Daje to możliwość publiczności spróbowania swoich sił w biciu monet, toczeniu na kole garncarskim czy czerpaniu papieru starymi, historycznymi metodami. Całości dopełniają stoiska z wyrobami spożywczymi, na których każdy ma możliwość spróbowania swojskiego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, obwarzanków, miodu lub grzanego wina.

Każda edycja Jarmarku przyciąga do pięknego Chełmna coraz większą ilość wystawców jak i turystów, którzy doskonale czują się wśród barwnych straganów, pięknego folkloru i tradycji. W tym roku podczas Jarmarku Jaszczurczego zaprezentują się m. in. zespół Vozokanka - Słowacja, Zdorovenki Buly - Ukraina, Kanivchanka – Ukraina, Dżerela – Ukraina, „Światło Gwiazdy”- Białoruś, "Dziecko Świata" – Białoruś, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” - Kwidzyn Kapela i Chór Seniora „Dolina Drwęcy” – Lubicz Górny , Kapela ZPiT Pomorze, Zespół Wokalny „Nowalijki” – Chełmno, Zespół Pieśni i Tańca POMORZE – Chełmno, ZTL KUNDZIA – Chełmno.

W sobotni wieczór zapraszamy mieszkańców miasta i turystów na potańcówkę z orkiestrą VOZOKANKA ze Słowacji.

Hity PRL-u

07.06.2017

28 czerwca, godz. 18.30
“Pan tu nie stał!”
spektakl improwizowany Studia KreaTYwy
z Chełmińskiego Domu Kultury

Kilka gier improwizowanych, które udowodnią, że PRL jest wiecznie żywy. Polakom kolejki płyną we krwi, kiełbasę wciąż wyciąga się spod lady, a dzieciństwo nadal pachnie gumką chińską i smakuje jak guma balonowa. Uwaga! Sprawdzimy czy kobiety wciąż są pracujące i dokąd zmierza męskość.

Polskie przeboje minionej epoki
w koncercie HITY PRL-u
w wykonaniu zespołu Alibi

Program utrzymany w klimacie polskich utworów z lat 70-tych i 80-tych. Wielkie przeboje i zapomniane piosenki. Ballady Stana Borysa, hity Krzysztofa Krawczyka, przeboje Anny Jantar, a także nieco już zakurzony, filmowy motyw muzyczny z repertuaru Andrzeja Rosiewicza. Całość dopełnią humorystyczne opowieści o kolejkach, kartkach na mięso i zwyczajach artystów. Będzie także zaproszenie do wspólnego śpiewania. W części finałowej programu na scenie pojawi się nieprzemijająca Królowa Polskiej Sceny – Wielka Maryla.

Impreza biletowana. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w sekretariacie ChDK i ECWM od 12.06. Cena biletu zawiera miejsce parkingowe.

Podsumowanie konkursu „Spotkanie”

03.06.2017

1 czerwca w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego i fotograficznego „Spotkanie”. Jury spośród 79 rysunków i 39 fotografii wybrało 35 prac, które razem z pracami dzieci i młodzieży z Hann. Münden wystawione będą podczas oficjalnych obchodów 25-lecia partnerstwa miast w Chełmnie i Hann. Münden. Zwycięzcom gratulujemy.

Wyniki konkursu:

KONKURS PLASTYCZNY:

Kategoria 4 – 6 lat

 • Julia Mikrut – Przedszkole Niepubliczne „Bajka” w Chełmnie
 • Stefania Ćwiek – ChDK
 • Julia Kaszewska – ChDK
 • Dominika Woźny – Przedszkole Niepubliczne „Calineczka”
 • Gabriela Rafalska

Kategoria 7 – 12 lat

 • I Miejsce – Marta Puzowska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie
 • II Miejsce – Julia Balicka – ChDK
 • II Miejsce – Karolina Januszewska – ChDK
 • III Miejsce – Amelia Januszewska – ChDK
 • WYRÓŻNIENIA: Magdalena Dudzińska – Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmnie, Marta Matyja – ChDK, Wiktoria Stankiewicz – ChDK

Kategoria 13 – 15 lat

 • I Miejsce – Patrycja Oller – Gimnazjum nr 2 w Chełmnie
 • II Miejsce – Helena Prause – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Michalina Sierko – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • WYRÓZNIENIE: Zuzanna Świderska – ZSO nr 1 w Chełmnie

KONKURS FOTOGRAFICZNY:

Kategoria 13 – 15 lat

 • I Miejsce – Dominika Żukowska – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • II Miejsce – Emilia Szulc – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • III Miejsce – Oliwia Forney – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • WYRÓZNIENIE: Weronika Gajkowska – ZSO nr 1 w Chełmnie

Kategoria powyżej 16 lat

 • I Miejsce – Ksenia Badyra – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • II Miejsce – Ewa Stawiak – SOSW w Chełmnie
 • III Miejsce – Olaf Kamiński – ZSO nr 1 w Chełmnie
 • WYRÓŻNIENIA: Aleksandra Hahn – ZSO nr 1 w Chełmnie, Agata Rokicińska – ZSO nr 1 w Chełmnie

Wyróżnienia dodatkowe

 • Inga Bień, Amelia Rostek, Julia Rodzik, Pola Michałowska, Igor Grzeszczak

Warsztaty z Kosmetyki Naturalnej

23.05.2017

Zapraszamy na Warsztaty z Kosmetyki Naturalnej w dniu 12 czerwca 2017 (poniedziałek) w godz. 17.00 – 21.00. Warsztaty poprowadzi Krystyna Strońska z Centrum Edukacji Przyrodniczej Park Sienno. Koszt: 75 zł.

W programie:

Zapisy: tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl.

Twórcze spotkania

08.05.2017

Zapraszamy na majowe twórcze spotkania:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych „Moja Filcownia”. Organizator zapewnia materiały do zajęć. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Dzień Matki

23.04.2017

"Co modna pani wiedzieć powinna..."

Nietuzinkowa propozycja dla wszystkich kobiet w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży! 26 maja szykuje się wieczór pełen atrakcji i wspaniałego humoru za sprawą monodramu w wykonaniu Katarzyny Kołeczek "Co modna pani wiedzieć powinna". To spektakl o tym dlaczego kobieta wciąż wszystko musi, o maseczkach z ogórka, schludnym uśmiechu i mentorkach zdrowego stylu życia. O zdrowym stylu życia, i o samym stylu będzie można porozmawiać na miejscu, a nawet skorzystać z usług braffiterek, kosmetyczki, dietetyczki, fryzjerki i oczywiście stylisty.

Widzimy się już 26 maja o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży! Bilety w cenie 25 zł/os do nabycia w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury oraz w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Najlepiej zabrać koleżanki bo bilety grupowe dla 5 osób i więcej za jedyne 20 zł/os.

Twórcze spotkania

10.04.2017

„Koszulki wiosną malowane” można wykonać na warsztatach w dniu 18.04.2017 r. w godz. 17:15 - 19:30 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Koszt warsztatów 28 zł. Na zajęcia przynosimy bawełniane gładkie koszulki do malowania. Nowa koszulka powinna być najpierw wyprana (lepiej przyjmuje kolor). Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Zapisy ECWM - tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

BUDŻET OBYWATELSKI 2017

21.03.2017

Zapraszamy do głosowania na:
Pomost pływający do sprzętu wodnego nad Jeziorem Starogrodzkim
www.bo.chelmno.pl

Warsztaty „Jak podsumować międzynarodowe spotkanie młodzieży”

14.03.2017

Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zaprasza do udziału w warsztatach „Jak podsumować międzynarodowe spotkanie młodzieży", które odbędzie się w dniu 23 marca 2017 r.

Celem warsztatów jest przedstawienie możliwości finansowania spotkań międzynarodowych oraz metod podsumowania międzynarodowej wymiany młodzieży.

Szkolenie poprowadzi koordynator projektów - Jakub Garsta.

Zgłoszenia na warsztaty należy dokonać mailowo do dnia 20.03.2017 r. na adres e-mail: fundacja.ecwm@chdk.pl

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

„Wisło moja, Wisło stara…”

12.03.2017

W Roku Rzeki Wisły zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. "WISŁO MOJA, WISŁO STARA..."

Tytuł konkursu nawiązuje do pieśni Ignacego Danielewskiego, będącej dziś hejnałem Chełmna. Prace należy dostarczyć do dnia 12.06.2017 r. Wręczenie nagród odbędzie się 23.06.2017 r. podczas obchodów "Nocy Wianków" nad Jeziorem Starogrodzkim. Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmno.

Konkurs plastyczny i fotograficzny „Spotkanie”

04.03.2017

W roku obchodów jubileuszu 25-lecia podpisania układu partnerskiego Chełmna i Hann. Munden zapraszamy dzieci młodzież z Chełmna i powiatu chełmińskiego do udziału w konkursie plastycznym i fotograficznym „Spotkanie”. Tematem prac jest przedstawienie „Spotkania” w aspekcie ogólnym, może być to spotkanie kolorów, ludzi, wszystko to, co kojarzy się ze spotkaniem. Prace należy dostarczyć do dnia 28 kwietnia 2017 roku.

Cykl wystaw "Spotkanie"

04.03.2017

Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie realizuje projekt pod nazwą „Spotkanie” - cykl wystaw malarskich w Chełmnie i Hann. Münden. Jest to przedsięwzięcie związane z obchodami jubileuszu 25-lecia partnerstwa miast. Tematyka prac malarskich została zaproponowana przez artystów z Mündener KunstNetz e.V., którzy bardzo aktywnie wspierają ideę współpracy międzynarodowej. Na przedsięwzięcie składają się cztery wydarzenia. Pierwszym z nich jest wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Chełmińskiego Domu Kultury, która odbyła się w lutym w Hann. Münden. Kolejnym będzie otwarcie wystawy prac artystów niemieckich 18 marca 2017 r. o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zorganizowany został też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Spotkanie”. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 1 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chełmnie. Nagrodzone prace, razem z pracami dzieci i młodzieży z Hann. Münden, zostaną zaprezentowane podczas oficjalnych obchodów jubileuszu 17 czerwca 2017 r. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chełmnie oraz 23 września 2017 r. w Hann. Münden. Ekspozycje prac będą odbywały się przez cały 2017 rok, jako symbol obchodów jubileuszowych 25-lecia partnerstwa miast w Polsce i w Niemczech. Projekt został dofinansowany przez Gminę Miasto Chełmno.

Konkurs fotograficzny

02.03.2017

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego do udziału w III edycji konkursu fotograficznego „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”.

Celem konkursu jest pobudzenie zainteresowania młodzieży krajobrazem regionu i podwyższenie poziomu wiedzy na temat walorów turystycznych ziemi chełmińskiej. Termin dostarczenia prac: 20.04.2017r.

Twórcze spotkania

02.03.2017

Zapraszamy na wiosenną edycję warsztatów artystycznych:

Warsztaty poprowadzi Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Walentynki Chełmińskie 2017 - pełna relacja

21.02.2017

Wieczór na obcasach w ECWM

17.02.2017

Zapraszamy wszystkie PANIE na „Wieczór na Obcasach” w dniu 4 marca 2017 roku o godz. 17.00.

W programie koncert „W pewien piękny wieczór…” w wykonaniu:

Ponadto: porady dietetyczne, kosmetyczne i fryzjerskie, usługi brafitterek, stylisty, fotografa, wystawy i sprzedaż artykułów rękodzielniczych, biżuterii, wyrobów z filcu, itp., zabawy i konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji.

Koszt – 35 zł.

Bilety wstępu do nabycia w:

Walentynki Chełmińskie 2017 - film

17.02.2017

Walentynkowa kolacja w restauracji ECWM

04.02.2017

Twórcze spotkania

30.01.2017

Zapraszamy na kolejne twórcze spotkania w ECWM:

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych „Moja Filcownia”. Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Zapowiedź Walentynek Chełmińskich

18.01.2017

Walentynki 2017 - Plakat

18.01.2017

Bal Karnawałowy w ECWM

18.01.2017

Warsztaty Filcowania

06.12.2016

Mitenki - Rękawiczki z filcu

Zapraszamy na warsztaty filcowania w dniu 13 grudnia 2016 r. o godz. 17.00. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z technikami filcowania i przygotują własnoręcznie „Mitenki - rękawiczki z filcu”.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 60 zł.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Bal Sylwestrowy w ECWM

09.11.2016

Twórcze Spotkania

07.11.2016

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na listopadową odsłonę warsztatów artystycznych „Twórcze spotkania wieczorową porą”.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl.

Andrzejki w ECWM

25.10.2016

Twórcze Spotkania w ECWM

23.09.2016

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na cykl warsztatów artystycznych „Twórcze spotkania wieczorową porą”. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z technikami filcowania i malowania na szkle.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Inauguracja roku akademickiego UTW 2016/2017

10.10.2016

5 października 2016 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Chełmińskim Domu Kultury. Do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży przybyło ponad 100 słuchaczy oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonał Marek Olszewski – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Chełmna. Można było usłyszeć również przemówienia pełne życzeń i planów przewodniczącego Rady Słuchaczy UTW Mieczysława Majewskiego oraz dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury Janusza Napory. Z ogromną przyjemnością seniorzy odsłuchali również list od władz Wyższej Szkoły Gospodarki, który odczytał reprezentujący uczelnię prof. dr Marek Chamot - Dyrektor Katedry Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy. Jak co roku, niezwykle ważnym elementem było wręczenie legitymacji nowym słuchaczom. Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Chełmna Jacek Kordowski oraz Marek Olszewski przywitali w szeregach UTW aż 16 osób.

Na zakończenie części oficjalnej goście usłyszeli utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu wspaniałego pianisty Michała Kuzimskiego. Koncert odbył się dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Chełmnie, dzięki której ECWM dysponuje fortepianem.

Inauguracja zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego słuchacze mogli wspólnie spędzić czas i obejrzeć wystawę prac malarskich przygotowaną przez seniorów uczestniczących w warsztatach plastycznych.

O Europie w Letovicach

21.09.2016

Cudownie i malowniczo położone miasto Letovice / Czechy / zaparło dech uczestnikom międzynarodowego projektu "WSZYSTKO O EUROPIE". W trzydniowym spotkaniu w ramach programu EUROPA DLA OBYWATELI, wzięła udział młodzież, seniorzy, przedstawiciele chełmińskich instytucji, radni. Byli to m.in. słuchacze UTW, uczniowie Gimnazjum nr 2, grupa Mażoretek, tancerze ZPiT Pomorze, Studio Kreatywy. W ramach projektu goście uczestniczyli w specjalnych panelach dyskusyjnych poświęconym tematom związanym w Unią Europejską. Wszystkie spotkania miały charakter międzypokoleniowy i międzykulturowy. Celem całego wydarzenia było również zapoznanie się z kulturą i językiem sześciu uczestniczących w nim państw – Czech, Polski, Słowacji, Niemiec, Węgier i Chorwacji.

22 września, po oficjalnym powitaniu i prezentacji miast, koncertem w wykonaniu legendy światowej opery - słowackiej sopranistki Gabrieli Benackovej rozpoczęło się spotkanie w partnerskim mieście Letovice. Kolejny dzień upłynął pod znakiem Unii Europejskiej. Młodzież z Chełmna uczestniczyła w panelach dotyczących możliwości i miejsca młodzieży w Europie oraz historii Unii Europejskiej i Europarlamentu. Seniorzy brali udział m.in. w integracyjnym spotkaniu seniorów i panelu dyskusyjnym, który przeprowadził eurodeputowany Jaromír Kohlíček. Nie zbrakło również czasu na zwiedzanie wspaniałego zamku - wizytówki Letovic i innych zabytków miasta. Wieczory przepełnione muzyką zbliżały do siebie członków wymiany w wymiarze międzypokoleniowym i międzykulturowym. Ostatniego dnia uczestnicy wzięli udział w panelu poświęconym wolontariatowi w poszczególnych państwach – swoją prezentację przedstawiła również młodzież z Chełmna. Atrakcja były potrawy narodowe, przygotowane przez uczestników. Nie sposób nie wspomnieć o gulaszu węgierskim, niemieckim śledziku w sosie śmietanowym z ziemniakami i oczywiście wyśmienitym, polskim bigosie, który przypadł do gustu wszystkim gościom. Pobyt w partnerskim mieście zakończył się sobotnią zabawą przy czeskiej muzyce. Poprzedził go wspólny występ polskich i czeskich mażoretek oraz zespołu Vozokanka ze Słowacji. Drogę powrotną urozmaiciło zwiedzanie Wrocławia. Koszt podróży, wyżywienia i noclegów został pokryty ze środków UE.

ALL ABOUT EUROPE

29.08.2016

Kolejny raz Chełmno uczestniczy w międzynarodowym projekcie realizowanym przez nasze miasto partnerskie Letovice w ramach programu “Europa Dla Obywateli”.

Celem projektu “ALL ABOUT EUROPE” jest promowanie współpracy i zrozumienia między narodami Europy oraz nawiązanie nowych przyjaźni w duchu poszanowania praw człowieka, demokracji, tolerancji i solidarności.

Półkolonia „Aktywnie i zdrowo”

17.07.2016

W ramach realizowanego przez fundację Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży projektu „Aktywnie i zdrowo – kolorowe półkolonie nad Jeziorem Starogrodzkim” w dniach 27.06 – 8.07.2016 grupa 20 dzieci z Chełmna w wieku 7-12 lat spędzała aktywnie i twórczo pierwsze tygodnie swoich wakacji. „Naturalni”, bo tak nazwali się uczestnicy, odwiedzili Górę Świętego Wawrzyńca, zagrali w grę miejską, poznali zasady korzystania z kąpielisk wodnych i zagrali we frisbee z drużyną Nine Hills. Ogromną przygodą był wyjazd do Torunia, rejs statkiem, żywe Muzeum Piernika i wspaniałe lody. Na półkoloniach dzieci poznały taniec „belgijkę”, zdobyły nowe umiejętności plastyczne, m. in. wykonywały zabawki z surowców wtórnych. Ponadto każdy Naturalny stanął przed niezwykłym wyzwaniem jakim był udział w olimpiadzie sportowej. Biegi, rzuty, skoki, rozgrywki piłki siatkowej czy limbo przyniosły małym sportowcom wiele zwycięstw i nagrody w postaci wyprawek szkolnych. Półkolonie zakończyły się 8 lipca wspólnymi zabawami i piknikiem, na który dzieci zaprosiły rodziców, organizatorów i sponsorów.

Półkolonie realizowane były we współpracy z Chełmińskim Domem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmnie. Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach wsparcia zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zadanie wsparli sponsorzy, firmy: ADRIANA SA Chełmno, MEDOS Marian Buławka, Ewa Buławka Sp. J., MARKER Iwona Kalkiewicz oraz Lyreco.


Ukraińska Noc Kupały

07.07.2016

24 czerwca 2016 roku byliśmy świadkami wspaniałej nocy, która zajaśniała nad Jeziorem Starogrodzkim. W ramach obchodów Dni Chełmna 2016 odbyła się Ukraińska Noc Kupały, która swoją wyjątkowość zawdzięczała obrzędowi w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” oraz zespołu folklorystycznego Kanivchanka z Ukrainy. Od godziny 18:00 obecni goście mogli podziwiać pokazy licznych grup artystycznych i sportowych. Na samym początku zaprezentowała swój dorobek grupa Karate Kyokushin z Chełmna oraz klub sportowy Ivazar i folklorystyczny Kanivchanka z Ukrainy. Przez cały czas na miejscu czekała moc atrakcji dla najmłodszych i wspaniała muzyka, którą częstował nas DJ Glica. Dla odważnych i tych wszystkich o mocnych nerwach Chorągiew Ziemi Chełmińskiej odtworzyła mini turniej rycerski, a Zastęp Rycerski z Chełmna zapraszał do zabaw plebejskich. Nie mogło zabraknąć wspaniałych talentów wywodzących się z Chełmińskiego Domu Kultury. Przed publicznością zaprezentowały się roztańczony zespół The Fresh Kids oraz Teacher’s Crew. Nad poszukującymi dobrego smaku z ciastami, wędlinami i innymi dobrociami czuwało stoisko Lokalnej Grupy Działania „Vistula” Starogród. Całość imprezy zwieńczył cudowny obrzęd Nocy Świętojańskiej przygotowany przez wcześniej wspomniane zespoły i niezapomniany pokaz ogni w wykonaniu Zastępu Rycerskiego w Chełmnie.

Noc Wianków to wspaniała noc, pełna niezwykłego klimatu i tradycji zakorzenionej w obu kulturach, polskiej i ukraińskiej. Cieszymy się ogromnie, że byliście z nami i mogliście poznać oraz podziwiać ten wspaniały obrzęd w wykonaniu naszych specjalnych gości z Kaniowa oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Chełmo i Związek Miast Nadwiślańskich.

Film z nocy wianków

Ocena jakości wody w Jeziorze Starogrodzkim

25.06.2016

Ukraińska Noc Kupały

16.06.2016

24 czerwca o godz. 18.00 nad Jeziorem Starogrodzkim rozpoczynamy obchody Nocy Kupały. W programie: zabawy dla dzieci, pokazy taneczne i wokalne, miniturniej rycerski, zabawy plebejskie i pokaz tańca z ogniem. Obrzęd Nocy Świętojańskiej zaprezentuje zespół folklorystyczny Kanivchanka z miasta Kaniów na Ukrainie razem z Zespołem Pieśni i Tańca "Pomorze". Serdecznie zapraszamy.

Dni Chełmna 2016

22.06.2016

Tegoroczne „Dni Chełmna” rozpocznie w piątek /24.06./ „Ukraińska Noc Kupały w Mieście Zakochanych” nad Jeziorem Starogrodzkim z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Kanivczanka” z Ukrainy i Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z ChDK. Oprócz mnóstwa atrakcji, uruchomione zostanie m.in. stoisko Lokalnej Grupy Działania „Vistula” Starogród ze swojskim jedzeniem, degustacją i wyrobami twórców ludowych. W Miejskiej Bibliotece Publicznej otworzymy wystawę prac plastycznych Mariana Czyżewskiego z cyklu „Chełmnianie i ich pasje”, w Kościele Farnym PW WNMP natomiast, odbędzie się kolejny koncert w ramach „XIV Chełmińskich Wieczorów Organowych” z udziałem Romana Peruckiego na organach i Józefa Kolinka na skrzypcach. Miłośnicy teatru w auli Zespołu Szkół nr 1 będą mogli uczestniczyć w premierze spektaklu pt. „Mamo, co to za ptaszek”.

W sobotę /25.06./ na boisku bocznym przy Stadionie Miejskim od godz. 9.00 rozpocznie się Ogólnopolski Turniej Ultimate Frisbee "OBRONA WZGÓRZA" a nad Jeziorem Starogrodzkim, sportowcy – amatorzy walczyć będą w „V TRIATHLONIE MODNI DLA AMATORÓW”. Po południu, tuż po podpisaniu układu partnerskiego pomiędzy Chełmnem a ukraińskim miastem Kaniów, na płycie chełmińskiego rynku od godz. 14.30 rozpocznie się cykl koncertów pn. „ŚPIEWAJMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”. W programie przewidziano m.in. zabawy dla najmłodszych, pokazy Klubu Sportowego „IVAZAR” z Kaniowa i „Karate Kyokushin” z Chełmna, koncert zespołu „Kanivczanka” z Ukrainy, koncert laureatów konkursu piosenki „ŚPIEWAMY POLSKIE PRZEBOJE”, występ TOBIASZA STANISZEWSKIEGO z zespołem, wokalistów z pracowni muzycznej „Music Lab”, prezentację „Studia kreaTYwy” z ChDK i koncert gwiazdy wieczoru – ANI RUSOWICZ z zespołem.

W niedzielę /26.06./ w godzinach porannych odbędzie się kolejna część Ogólnopolskiego Turnieju Ultimate Frisbee "OBRONA WZGÓRZA" i zawody dla wędkarzy nad Jeziorem Czystym o Puchar Dyrektora ChDK. W samo południe w Parku „Nowe Planty” zagra Orkiestra Dęta ChDK z towarzyszeniem roztańczonych „Mażoretek”, a tuż po nich zaprezentuje się Dziecięcy Zespół Taneczny „ULYBKA” z Pińska na Białorusi. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej po południu nastąpi otwarcie „VII Wystawy Prac Plastycznych Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ChDK”. O godz. 17.00 zaprosimy melomanów na koncert pn. „ŚWIATOWA MUZYKA KAMERALNA” klarnecisty Wojciecha Mrozka i skrzypka Bolesława Siarkiewicza z kwartetem smyczkowym w Kościele p.w. św. Piotra i św. Pawła. Miłośnicy teatru ponownie będą mogli skorzystać z oferty spektaklu pt. „Mamo, co to za ptaszek” w auli Zespołu Szkół nr 1, a fani muzyki klubowej w godzinach wieczornych na płycie rynku, zatańczą podczas „Wieczornego Koncertu D’Jejów”.

XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich

21.06.2016

W dniach 17 – 19.06.2016 roku Chełmno stało się stolicą sportu. Odbyły się tu kolejne, XV Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich. Podczas ceremonii otwarcia, mimo bardzo złych warunków pogodowych, przed ponad 2000 sportowców zaprezentowały się zespoły Chełmińskiego Domu Kultury – Orkiestra Dęta oraz Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze”. Chociaż deszcz i wiatr nie pozwolił zaprezentować całości programu, uroczystość i tak wypadła imponująco. Dziewczęta z „Pomorza” towarzyszyły wręczającym medale i puchary. Zadbaliśmy również o nagłośnienie na stadionie miejskim.

Część konkurencji sportowych odbyła się również w ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim. Rywalizowali tu m.in. burmistrzowie i wójtowie, tenisiści, siatkarze, łucznicy. Podczas sobotniej kolacji w ośrodku dla zawodników zorganizowano specjalny koncert lokalnych zespołów.

Anakonda 2016

16.06.2016

Bardzo miła niespodzianka spotkała kierownictwo oraz pracowników Chełmińskiego Domu Kultury i Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży.

Otrzymaliśmy specjalne podziękowanie od naszych przyjaciół z Niemiec za zorganizowanie konferencji w ramach ćwiczeń ANAKONDA 2016. W ostatnim czasie Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży stało się miejscem spotkań żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Polski. 13 czerwca odbyła się tu konferencja dla dowództwa, której zwieńczeniem była wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Warsztaty filcowania

12.06.2016

Zapraszamy na warsztaty filcowania w dniu 21 czerwca 2016 r. o godz. 17.00. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z kolejną formą technik filcowania wełny i stworzą własnoręcznie niepowtarzalną ozdobę na każdą porę roku – naszyjnik „kwiat na dredzie”.

Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 40 zł.

Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl.

Kursy na kierowników i wychowawców wypoczynku

12.05.2016

Chełmiński Dom Kultury zaprasza do udziału w kursach na kierowników wypoczynku oraz na wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Kursy prowadzone będą przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Bydgoszczy.

Kurs na wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży rozpocznie się w dniu 20 maja 2016 r. (piątek) o godz. 15.00 (7 godz. dydaktycznych) w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. Jastrzębskiego 5 w Chełmnie. Kurs obejmuje 36 godzin dydaktycznych.

Kolejne terminy zajęć:

 • 21.05.2016 r. od godz. 900 – 12 godz. dydaktycznych
 • 10.06.2016 r. od godz. 1530 – 7 godz. dydaktycznych
 • 11.06.2016 r. od godz. 900 – 10 godz. dydaktycznych

Kurs na kierowników wypoczynku odbędzie się w dniu 11 czerwca 2016 r. (sobota) o godz. 9:00 w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. Jastrzębskiego 5 w Chełmnie. Kurs obejmuje 10 godzin dydaktycznych.

Warunki udziału w kursach:

 • złożenie karty zgłoszeniowej (w załączeniu) oraz świadectwa ukończenia szkoły (studiów) w sekretariacie Chełmińskiego Domu Kultury, ul. Dworcowa 40 a, II piętro, pokój nr 10 do dnia 17 maja 2016 r. (wtorek);
 • w przypadku zgłoszenia na „Kurs na kierowników wypoczynku” dołączenia potwierdzenia trzyletniego stażu pracy pedagogicznej, opiekuńczej, wychowawczej;
 • dokonanie do 18 maja 2016 r. (środa) na konto Chełmińskiego Domu Kultury: Bank Spółdzielczy w Chełmnie: 56 9486 0005 0000 0361 2000 0018 wpłaty w wysokości:
  • 220 zł - Kurs na wychowawców wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
  • 160 zł - Kurs na kierowników wypoczynku.

Warsztaty – naszyjnik z korali filcowanych

12.05.2016

W Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży odbyły się kolejne warsztaty filcowania. Tym razem uczestnicy zajęć wykonali samodzielnie naszyjnik. Warsztaty poprowadziła Andżelika Jarych "Moja Filcownia".

Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

09.05.2016

W sobotę 7 maja w Chełmnie odbyła się kolejna edycja Otwartych Mistrzostw Polski Północnej. Dziewczęta rywalizowały w wielu dyscyplinach i kategoriach z podziałem na grupy wiekowe. Nagrodą główną były nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek w Kędzierzynie Koźlu.

Przed publicznością zaprezentowało się ponad 100 tancerek: z Chełmna, Drezdenka, Bysławia, Chełmży i Rogoźna. Poza konkursem wystąpiła grupa Vocogou z partnerskiego miasta Letovice (Czechy). Gościem specjalnym mistrzostw była grupa „ZYGZAK” – mistrzynie świata Praga’ 2015. Organizatorami mistrzostw było Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich przy współpracy Chełmińskiego Domu Kultury, Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży i Stowarzyszenia Kulturalnego „Puzon”. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Chełmna – Mariusz Kędzierski. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasto Chełmno.

Wyniki konkursu:

 • Zespoły defilada baton cad: I miejsce – „Małe Mażoretki” z Drezdenka
 • Zespoły defilada baton buława sen: I miejsce i nominacje – „Dziewczęta z buławami” z Drezdenka
 • Zespoły scena baton cad: I miejsce i nominacje – „Małe Mażoretki” z Drezdenka
 • Zespoły scena baton buława sen:: I miejsce i nominacje – „Dziewczęta z buławami” z Drezdenka
 • Mażoretki klasyczne cad: I miejsce – „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
 • Mażoretki klasyczne sen:: I miejsce i nominacje: „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury, II miejsce – „Mażoretki Bysławskie” z Bysławia
 • Baton solo cad: I miejsce i nominacje – Eliza Śliwińska z ChDK, II miejsce – Dominika Kałamajska z ChDK
 • Baton solo jun: I miejsce i nominacje – Marika Michalak z ChDK; II miejsce i nominacje – Dominika Monka z ChDK
 • Baton solo sen”: I miejsce i nominacje – Zofia Rakowska z ChDK
 • Baton mini przedszkolaki: I miejsce i nominacje - „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
 • Baton mini cad: I miejsce – „Diamonds” z Chełmży
 • Baton mini jun: I miejsce - „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
 • Baton mini sen”: I miejsce i nominacje - „Mażoretki” z Chełmińskiego Domu Kultury
 • Pom pom solo jun: I miejsce i nominacje – Julia Czerwińska z Rogoźna
 • Pom pom solo sen: I miejsce i nominacje – Dominika Marszał z Rogoźna, II miejsce – Monika Borek z ChDK
 • Buława jun: I miejsce i nominacje – Olimpia Pochrząszcz z Drezdenka, II miejsce – Alicja Kaczmarek z Drezdenka
 • Buława duo/trio jun: I miejsce i nominacje – Olimpia Pochrząszczek i Alicja Kaczmarek z Drezdenka
 • Buława duo/trio sen: I miejsce i nominacje – Joanna i Patrycja Kwiatkowskie z Drezdenka, II miejsce – Wanessa Taśmińska i Łucja Gawkowska z Drezdenka i III miejsce – Martyna Syjud i Nikola Tylska z Drezdenka

Warsztaty Filcowania

26.04.2016

Naszyjnik z korali filcowanych

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na warsztaty filcowania w dniu 10 maja 2016 r. w godz. 17.00 – 19.00. Uczestnicy zajęć zapoznają się z technikami filcowania na mokro i sucho oraz wykonają samodzielnie naszyjnik. Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 30 zł. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl

Start Event VSK 2K16

15.04.2016

Konkurs fotograficzny

23.03.2016

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają młodzież z Chełmna i województwa Kujawsko-Pomorskiego do udziału w II edycji konkursu fotograficznego „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego. Prace należy dostarczyć w terminie do 18 kwietnia 2016 r. na adres Chełmińskiego Domu Kultury. Wręczenie nagród i wystawa nagrodzonych prac odbędzie się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie w dniu 21.04.2016 roku.

Warsztaty Filcowania

23.03.2016

„Kwiat z filcu” - broszka

Zapraszamy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na warsztaty filcowania w dniu 14 kwietnia 2016 r. w godz. 17.00 – 19.00. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z podstawami techniki filcowania na mokro i wykona samodzielnie broszkę - kwiat. Warsztaty poprowadzi: Andżelika Jarych "Moja Filcownia". Organizator zapewnia materiały do zajęć. Koszt 30 zł. Zapisy w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5, tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl


Wieczór na obcasach

23.02.2016

Z okazji Dnia Kobiet Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zaprasza wszystkie PANIE na „Wieczór na Obcasach” w dniu 12 marca 2016 roku o godz. 17.00.

W programie:

 • porady dietetyczne, kosmetyczne i fryzjerskie
 • konsultacja kolorystyczna
 • analiza masy ciała, usługi brafitterek
 • wystawy i sprzedaż artykułów rękodzielniczych, biżuterii, wyrobów z filcu, itp.
 • drobny poczęstunek
 • pokaz grupy Street Workout Świecie
 • zabawy i konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji

Koszt – 20 zł

Bilety wstępu do nabycia w:

 • Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, ul. gen. J. Jastrzębskiego 5 tel. 56 679 02 30, e-mail: ecwm@chdk.pl
 • Chełmińskim Domu Kultury, ul. Dworcowa 40 a, tel. 56 686 48 08, e-mail: chdk@chdk.pl

Brafitting - Salon BraMiracle

SLIM LINE Doradztwo Żywieniowe - Małgorzata Wojdyło

Sylwia Maron - Oriflame

Avon

Street Workout Świecie

Salon Spa Bioodnowa

Salon Fryzjerski Anna

MOJA FILCOWNIA Andżelika Jarych

Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Północnej

23.02.2016

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w OTWARTYCH MISTRZOSTWACH MAŻORETEK POLSKI PÓŁNOCNEJ W CHEŁMNIE w dniu 7.05.2016 r. W Mistrzostwach wezmą udział zespoły z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Będą to równocześnie nominacje do Mistrzostw Polski Mażoretek Kędzierzyn – Koźle 2016 w dniach 20-22.05.2016, które wyłonią reprezentacje Polski na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.

Przedsięwzięcie odbędzie się przy współpracy Chełmińskiego Domu Kultury, Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie oraz Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. Patronat honorowy obejmie Burmistrz Miasta Chełmna - Pan Mariusz Kędzierski.

Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Miasta Chełmna.

Materiały do pobrania:

Warsztaty dla mażoretek

22.02.2016

W dniach 20-21.02.2016 r. odbyły się w Chełmnie warsztaty dla mażoretek. W zajęciach uczestniczyły grupy oraz instruktorzy z Elbląga, Osięcin, Płotów, Bysławia, Chełmna i Śliwic. Łącznie 93 osoby. Podczas warsztatów dziewczęta uczyły się pracy z pałeczką i pomponem oraz ćwiczyły nowe układy choreograficzne. Zajęcia prowadziły Katarzyna Czyżak i Aleksandra Bieniuk – instruktorki ze Stowarzyszenia Mażoretek, Tamburmajorek i Cherleederek Polskich z Leszna i Opola. W czasie wolnym grupy wymieniały się doświadczeniami oraz poznawały zasady uczestnictwa w Mistrzostwach Mażoretek, które odbędą się w Chełmnie 7 maja 2016 r.

Warsztaty zorganizowała Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury.

Zimowe Warsztaty Kulinarne

18.01.2016

Podczas ferii zimowych, w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty kulinarne z tajnikami kuchni staropolskiej.

W programie zajęć staropolskie potrawy z kasz i mąki. Gryczanki, prażucha, a może mamałyga? Zajęcia poprowadzi Małgorzata Wojdyło.

Warsztaty odbędą się:

Zapisy: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a (sekretariat), tel. 56 6864808, e-mail: sekretriat@chdk.pl.

Zaproszenie na Bal Karnawałowy w ECWM

04.01.2016

Zapraszamy Państwa do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na Bal Karnawałowy, który odbędzie się w ostatnią sobotę karnawału 6 lutego 2016 roku o godzinie 20:00.

Zapewniamy smakowite i bogate menu oraz wspaniałą zabawę z DJ-em. Cena: 90 zł od osoby.

Rezerwacje:
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie,
ul. gen. J. Jastrzębskiego 5
tel. 56 6790230, e-mail: ecwm@chdk.pl

Warsztaty dla mażoretek

08.11.2015

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w warsztatach dla mażoretek, które odbędą się w dniach 20-21 luty 2016 r. w Chełmnie.

Warsztaty mają służyć podnoszeniu poziomu tańca grup mażoretkowych oraz upowszechnianiu umiejętności tanecznych wśród dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów dziewczęta ćwiczyć będą układy taneczne z batonem i pomponem oraz poznają zasady udziału w Mistrzostwach Polski Zespołów Mażoretkowych. Zajęcia prowadzone będą przez instruktorów Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich.

Szczegółowy program warsztatów przesłany zostanie po zamknięciu listy uczestników.

Zaproszenie na Bal Sylwestrowy w ECWM

02.11.2015

Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumachera w Chełmnie ma zaszczyt zaprosić Państwa na Bal Sylwestrowy 2015/2016, który odbędzie się 31 grudnia o godzinie 20:00.

W programie:
- zabawa w rytmach muzyki Zespołu Marioband
- konkursy z nagrodami
- bogate menu
- lampka szampana o północy

Cena za uczestnictwo w Balu - 170 zł / os.

Dla osób chętnych, po zakończonym Balu, oferujemy transport z ECWM do centrum miasta.

Rezerwacje i informacje szczegółowe: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, tel.: 56 679 02 30; e-mail: ecwm@chdk.pl

Podsumowanie konferencji

20.10.2015

W dniu 15 października 2015 r. Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zorganizowała konferencję "Szkolna wymiana polsko-niemiecka na terenie ziemi chełmińskiej - wymiana dobrych praktyk". Celem konferencji było przedstawienie wymian międzynarodowych, które odbywają się w szkołach powiatu chełmińskiego i świeckiego, pogłębienie współpracy w zakresie organizacji wymian, nawiązanie kontaktów oraz zainicjowanie wspólnych projektów.

Głównym prelegentem konferencji był pan Jarosław Brodowski - Kierownik Referatu Wspierania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który przedstawił działalność PNWM, możliwości finansowania i praktyczne aspekty organizacji wymian.

Na konferencję zaproszone zostali przedstawiciele szkół, organizacji pozarządowych oraz instytucji z powiatu chełmińskiego i świeckiego. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób. Swoimi doświadczenia z realizacji wymian podzieliły się: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 Liceum i Gimnazjum Chełmińskie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu, Gimnazjum Nr 1 im. Akademii Chełmińskiej w Chełmnie, Gimnazjum Nr 2 im. T. Kościuszki w Chełmnie, Gimnazjum Nr 1 im. Ziemi Świeckiej w Świeciu, Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Świeciu, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie oraz Stowarzyszenie Kultury Ludowej "Kundzia".

W podsumowaniu spotkania pan Jarosław Brodowski podkreślił, że w Chełmnie jest sprzyjający klimat dla realizacji wymian szkolnych i pozaszkolnych. W szczególności Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży oraz duża ilość zaangażowanych osób ze szkół i innych organizacji stanowią ogromny potencjał dla rozwoju współpracy międzynarodowej.


Zabawa Andrzejkowa

29.09.2015

Mamy przyjemność zaprosić Państwo do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży na Zabawę Andrzejkową, która odbędzie się 28 listopada br. (sobota) o godzinie 20:00.

Zapewniamy:
- aperitif
- uroczystą kolację
- kącik kawowy
- dwa ciepłe dania
- dobrą zabawę przy muzyce doświadczonego DJ-a, Wiktora Gajdy

Cena: 75 zł od osoby.
Dla uczestników zabawy proponujemy nocleg w cenie 60 zł za osobę.


Rezerwacje:
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie,
ul. gen. J. Jastrzębskiego 5
tel. 56 6790230, e-mail: ecwm@chdk.pl

Konferencja „Szkolna wymiana polsko - niemiecka”

22.09.2015

Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zaprasza do udziału w konferencji „Szkolna wymiana polsko-niemiecka na terenie ziemi chełmińskiej – wymiana dobrych praktyk”, która odbędzie się w dniu 15.10.2015 r. w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie.

Celem konferencji jest zaprezentowanie wymian międzynarodowych, które odbywają się w szkołach na terenie ziemi chełmińskiej, przedstawienie działalności Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, pogłębienie współpracy między szkołami w zakresie organizacji wymian międzynarodowych oraz zachęcenie do realizacji wspólnych projektów.

Program konferencji:

 • 10:00 Powitanie uczestników i wprowadzenie do spotkania
 • 10:15 Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży – informacje ogólne, Jarosław Brodowski - Kierownik Referatu Wspierania PNWM
 • 11:00 - 11:30 Prezentacje szkół
 • 11:30 Przerwa kawowa
 • 11:45 - 13:30 Prezentacje szkół
 • 13:30 Obiad
 • 14:00 Dyskusja i praktyczne rozmowy o projektach z udziałem zaproszonych gości
 • 15:00 Zakończenie

Konferencja została dofinansowana ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zgłoszenia udziału w konferencji przyjmowane są do 05.10.2015 r. na adres e-mail: fundacja.ecwm@chdk.pl.

Biesiadny Piknik Rodzinny

26.08.2015

W niedzielę na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, Chełmiński Dom Kultury zorganizował cieszące się ogromnym powodzeniem dziewiętnaste spotkanie z muzyką biesiadną i „dance”, czyli „FESTIWAL PIOSENKI BIESIADNEJ I REGIONALNEJ” pod szyldem BIESIADNY PIKNIK RODZINNY W DOLINIE DOLNEJ WISŁY. Tym razem impreza nie miała charakteru konkursu i wszyscy wykonawcy: „Rasta Gal, „Nowalijki” i „DJ Sid” otrzymali dyplomy za udział oraz muzyczne upominki.

Gościnnie w programie pt. „BIESIADA POLSKA – PODRÓŻ Z PRZEBOJAMI” wystąpił zespół „YAGOOAR”, z którym widzowie śpiewali wspólnie niezapomniane przeboje „Dżemu”, „Lady Pank”, „Wałów Jagiellońskich”, „Feel” czy „Oddziału Zamkniętego”.

Podczas pikniku specjalnie dla dzieci zostały przygotowane dwa programy z mnóstwem słodkich upominków i gadżetów: „Bezpieczeństwo podczas wakacji” i „Magiczne Przygody Heraklesa”. Najmłodsi mogli także pobawić się w mini-wesołym miasteczku.

Podobnie jak w latach ubiegłych w organizację imprezy włączyło się Stowarzyszenie Integracja i Współpraca z Torunia, dzięki któremu można było uczestniczyć w pokazach sprzętu i umiejętności pracowników straży pożarnej i policji oraz zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Dzięki współpracy z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „VISTULA” – Starogród, na terenie imprezy uruchomione zostało stoisko w stylu średniowiecznym z wyrobami regionalnymi (żurek, ziemniaki z parnika, placki ziemniaczane, miody, swojskie ciasta itp.), połączone z ich degustacją. Można było także spróbować sprawdzić się w typowych pracach twórców ludowych., a dla starszych – punkty gastronomiczne.

Całość przedsięwzięcia dofinansowali: Firma „MEDOS”, Zakład Usług Miejskich, Firma „FENIX”, Gminna Miasto Chełmno, Związek Miast Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu.

W organizacji pomogli nam: Urząd Miasta Chełmna, LGD „Vistula” - Starogród i Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży

Patronat medialny objęli: Gazeta Pomorska, MMS Studio, Tygodnik „Nadwiślanin i serwis internetowy www.chelmno.com.pl

Ocena jakości wody Jeziora Starogrodzkiego

22.08.2015

We Unit the People of Europe

19.08.2015

Miasto Chełmno zaproszone zostało do udziału w projekcie „We Unit the People of Europe”, realizowanym przez partnerskie miasto Letovice. Zadanie ma na celu bliższe poznanie się ludzi mieszkających w Unii Europejskiej. W projekcie wezmą udział delegacje z Polski (Chełmno), Czech, Niemiec, Węgier, Słowacji i Chorwacji. Realizacja zadania ma na celu poznanie problemów życia innych narodów. Będzie to też okazja do spotkania mieszkańców miast partnerskich, przedstawienia swojego miasta i kultury. Podczas wizyty odbędzie się podpisanie umowy o współpracy Letovic z miastem Budapest – Köbanya. Projekt dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, programu „Europa dla obywateli”.

Biesiadny Piknik Rodzinny

09.07.2015

BIESIADNY PIKNIK RODZINNY W DOLINIE DOLNEJ WISŁY
23.08.2015 r. /niedziela/
OŚRODEK WYPOCZYNKOWY NAD JEZIOREM STAROGRODZKIM

W niedzielę (23.08.2015 r.) tym razem na terenie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim, odbędzie się kolejny, cieszący się ogromnym powodzeniem FESTIWAL PIOSENKI BIESIADNEJ I REGIONALNEJ - BIESIADNY PIKNIK RODZINNY W DOLINIE DOLNEJ WISŁY.

Zabawę zaczynamy już od godz. 15.00, gdzie po programie dla dzieci, rozpocznie się prezentacja amatorskich zespołów muzycznych, które rywalizować będą o „GRAND PRIX - MIKROFON BURMISTRZA MIASTA CHEŁMNA” w ramach PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW GRAJĄCYCH MUZYKĘ DO TAŃCA „ZATAŃCZMY RAZEM W MIEŚCIE ZAKOCHANYCH”.

Gościnnie w programie pt. „BIESIADA POLSKA – PODRÓŻ Z PRZEBOJAMI” wystąpi znana gwiazda polskiej muzyki dance – zespół „YAGOOAR”. We współpracy z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „VISTULA” na terenie imprezy uruchomione zostaną rozmaite stoiska z wyrobami regionalnymi, połączone z ich degustacją oraz pracami twórców ludowych. Stoiska mają być w stylu średniowiecznym , w tym drewniane płoty, gliniane garnki, stare naczynia, swojskie jadło typu: placki ziemniaczane, ziemniaki z parnika z olejem z Kałdusa, miody, swojskie ciasta, powidła śliwkowe, zupa żurek, ziemniaczanka/zalewajka, chleb swojski ze smalcem, pierogi oraz rękodzieło - biżuteria i być może gliniane garnki oraz atrakcja dla dzieci - mini wesołe miasteczko. W trakcie imprezy odbywać się będzie akcja pt. „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” z pokazem i nauką pierwszej pomocy, pokazem Państwowej Straży Pożarnej, policji i konkursami z nagrodami dla najmłodszych.

Zadanie dofinansowali: Gminna Miasto Chełmno, Związek Miast Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu.

Organizatorem festiwalu jest Chełmiński Dom Kultury.

TERMOpara w fazie półfinałowej

22.07.2015

15 lipca br. na terenie powiatu chełmińskiego, w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogorodzkim odbył się drugi turniej z cyklu turniejów w plażową piłkę siatkową „TERMOpara”.

Gospodarzem rozgrywek w powiecie chełmińskim był Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Chełmnie bryg. Janusz Pietrak. W wydarzeniu uczestniczyli: Konsul Honorowy Republiki Słowenii w Toruniu, Konsul Honorowy Republiki Mołdawii w Toruniu, Burmistrz Miasta Chełmna, Skarbnik Starostwa Powiatowego w Chełmnie, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu oraz Naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu

W turnieju udział wzięło 13 par męskich reprezentujących województwa Kujawsko-Pomorskie (Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Grudziądz, Kamień Krajeński, Inowrocław) oraz Pomorskie (Jastarnia).

Wyniki rozgrywek:
1. miejsce: Mateusz Wołowicz/Jakub Nurczyński
2. miejsce: Jan Lesiuk/Kacper Bobrowski
3. miejsce: Marcin Krawiecki/Jakub Kłobucki
4. miejsce: Krzysztof Pańka/Bartosz Ziółkowski

Miejsca 5-6:
- Dawid Grzeszczak/Mateusz Graczyk
- Bartłomiej Krzyżanowski/Szymon Jezierski

Miejsca 7-8:
- Jakub Wagner/Natan Grzelka
- Damian Żurawicz/Michał Blige

Miejsca 9-12:
- Dawid Plichtowicz/Jonasz Sobolewski
- Daniel Gierszewski/Maurycy Deja
- Michał Maliszewski/ Krzysztof Kierys
- Borys Borlik/Hubert Żmudzki

Miejsce 13:
- Radosław Betin/Bartek Czapiewski

Plebiscyt „7 nowych cudów Polski”

14.07.2015

CHEŁMNO jednym z
„7 NOWYCH CUDÓW POLSKI”!

Redakcja National Geographic Traveler Poland nominowała Chełmno
do 5. edycji wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski”.

Zapraszamy Państwa do oddania głosu na Chełmno:
http://7cudow.national-geographic.pl/nominacje


Głosowanie potrwa do 22 września 2015 roku!
Każdy, kto odda głos w plebiscycie ma również szansę zdobyć atrakcyjne nagrody.

Więcej informacji na temat Plebiscytu:
http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/pokaz/rusza-5-edycja-konkursu-7-nowych-cudow-polski/
oraz
https://www.facebook.com/NationalGeographicPolska
a także na
www.chelmno.pl

Więcej artykułów na temat Chełmna w National Geographic Polska: http://chelmno.pl/?cid=2684

Media o Chełmnie http://chelmno.pl/?cid=2684

Barwy Folkloru, podsumowanie

16.07.2015

W dniach 11 i 12 lipca 2015 roku w Chełmnie odbył sie XVI Jarmark Jaszczurczy, połączony z Międzynarodowymi Spotkaniami z Folklorem „Barwy Folkloru”. Na scenie ustawionej na rynku mieszkańcy Chełmna i licznie przybyli turyści mogli podziwiać polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne. Podczas Festiwalu zaprezentowały się grupy z Mołdawii, Bośni, Rosji, Czech, Białorusi i Polski.

Jak zawsze festiwalowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, rzemiosła i potraw regionalnych. Były również stanowiska kolekcjonerów, na których można było dokonać zakupów lub wymiany rzeczy z własnych kolekcji. Na deptaku i płycie rynku pojawiły się liczne stragany z wyrobami twórców ludowych i rzemieślników oraz stoiska promujące wyroby kuchni regionalnej. Każdy zainteresowany miał możliwość porozmawiania z twórcą, wymiany doświadczeń i popróbowania swoich sił we własnoręcznym tworzeniu elementów wyrobu prezentowanego na stoisku. Pyszne potrawy oparte na staropolskich przepisach i przetwory z domowych spiżarni stanowiły będą dodatkową atrakcję nie tylko dla duszy ale i dla podniebienia. Dodatkową atrakcja były barwne korowody zespołów ulicami miasta, którym towarzyszyły kapele ludowe. Nasi goście uświetnili swoim śpiewem również Mszę św. w najpiękniejszej świątyni Chełmna - kościele pw. WNMP / fara /. Organizatorami tegorocznej edycji Festiwalu był Chełmiński Dom Kultury, Fundacja Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży oraz ZPiT Pomorze, którego członkowie w ramach wolontariatu, pracowali przy organizacji zadania. Gospodarzem Festiwalu był ZPiT Pomorze. Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji imprezy.

Oprócz występów naszego Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze, w tym roku mogliśmy podziwiać:

Zespół “Lasomia” (Mołdawia) - został założony 5 lat temu, we wrześniu 2010 roku przez choreografa Ion Bencheci, w Szkole Sztuk Pięknych, w Straseni (Straszany).

Zespół brał udział w różnych krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystyczne w Bułgarii, Turcji, Grecji i Mołdawii. Członkami grupy są dzieci od 9-14 lat.

Zespół “Lijesce” (Bośnia)- został założony w 1948 roku w mieście Lijesce, od którego wywodzi się nazwa zespołu. Od początków istnienia zespół wpłynął na wiele pokoleń, które zakochiwały się w pięknie tańca, śpiewu i muzyki, a także kształtowały wspaniałe więzi między ludźmi. Wiele występów na festiwalach w całej Europie zostało wyróżnionych nagrodami, co stanowi o jakości pracy pokolenia młodych ludzi, miłośników tańca ludowego i śpiewu. W celu zachowania ludowych tańców, pieśni i zwyczajów w ich prawdziwej postaci zespół kultywuje tradycje narodowe nie tylko przez prezentowanie różnych tańców, rytmów i stylów, ale również oryginalnych strojów ludowych.

Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie rozpoczął działalność jesienią 2000 roku. 15 lat historii Zespołu to więcej niż połowa życia jego tancerzy, spędzonego na ćwiczeniach, wspólnych wyjazdach szkoleniowych, koncertach, uczestniczeniu w akcjach i imprezach charytatywnych. Podróżowali po Polsce, poznając regiony i ich tradycje, reprezentując Wielkopolskę na festiwalach i przeglądach, a także poza granice kraju: do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoch, na Węgry, Litwę, Maltę, Ukrainę i Białoruś. W repertuarze Chludowian znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie. Zespół tworzą 4 grupy: starsza: studenci i licealiści, absolwenci szkoły w Chludowie, młodsza: uczniowie szkół podstawowych z Chludowa, Suchego Lasu i Biedruska, grupa przedszkolna oraz "25+" tancerze bardzo dorośli, choć stawiający dopiero kroki w tańcu ludowym. Nową formacją przy Zespole jest też chór, Cantus Familiaris, łącznie ok. 100 tancerzy i śpiewaków.

Zespół “Darling” (Białoruś) powstał w latach 90-tych XX wieku. W zespole występuje ok. 80 osób w wieku od 3 do 20 lat i starszych. Repertuar grupy jest bardzo zróżnicowany. Zawiera on utwory począwszy oddziecięcych tańców-zabaw do bardzo skomplikowanych dzieł tanecznych z elementami akrobatyki. Zespół „Darling” działa przy Domu Kultury „Trikotażnik” w Pińsku, w regionie brzeskim na Białorusi. Był niejednokrotnie laureatem i otrzymywał dyplomy na wielu regionalnych, krajowych i międzynarodowych festiwalach. W 2005 roku zespół otrzymał miano najlepszego zespołu regionu brzeskiego. Zespół uczestniczy we wszystkich miejskich imprezach, oraz ma liczne grono fanów nie tylko w Pińsku, w regionie i w kraju, ale również daleko poza jego granicami. Zespołem kieruje Wiera Iwanowna Timofiejewa, która w 2012 roku zdobyła zaszczytny tytuł Człowieka Roku.

ZESPÓŁ ZAOLZI i kapela LIPKA (Czechy) - zespół pieśni i tańca z żywą kapelą LIPKA. Prezentuje pieśni i tańce Beskidu Śląskiego oraz regionów: Zamutowa (Zemplin – Słowacja), Podhale ( Suchá Hora-Chochołów) oraz tańce cygańskie. W programie zespołu znajdują się liczne suity taneczne połącznone z barwnym widowiskiem tanecznym.

Zespół „Premiera” (Rosja) - zespół choreograficzny „Premiera” powstał w 2001 roku w Dziecięcej Szkole Sztuki w Guriewsku, obwód kaliningradzki. W 2011 roku zespół otrzymuje zaszczytne miano „Zespołu Wzorcowego” (decyzja nr 143 z 20 kwietnia 2011 r.). „Premiera” bierze udział we wszystkich lokalnych uroczystościach, t.j. Dni Guriewska, Dni regionu Guriewskiego, karnawał, a także w Międzynarodowym Jarmarku w Kaliningradzie, w koncertach charytatywnych dla niepełnosprawnych dzieci, a także w działaniach charytatywnych poświęconych Dniu Zwycięstwa (w domach inwalidów). Zespół uczestniczy także w międzynarodowych festiwalach i konkursach: „Dzień Kultur Narodowych” w Kłajpedzie 2012, „Dzień Kultury” w Mrągowie 2014, „Dzień Kultury” w Olsztynie 2013.

Zespoły z Rosji i Białorusi wystąpiły dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Ludowej KUNDZIA.

Opiekę medialną zapewniła TVP Bydgoszcz, Radio PIK, Gazeta Pomorska, MMS Studio, Czas Chełmna, Nadwiślanin oraz chelmno.com.pl

Rzeczowo i finansowo wspierali nas Gmina Miasto Chełmno, Starostwo Powiatowe w Chełmnie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, kręgielnia "Grawitacja", hotel "Centralny", Auto Mix, firma "Panaceum", państwo Zawadzcy i Ziółkowscy, firma "Medos", ZSM URSUS w Chełmnie. Gościnnie zaprezentowała się grupa wokalna z zespołu NOWALIJKI z działającego w ChDK Klubu Seniora "Zgoda".


Wystawa Psów Rasowych

30.06.2015

Dzięki współpracy Chełmińskiego Domu Kultury z Polską Federacją Kynologiczną, 28 czerwca 2015 r. odbyła się, w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim, I KRAJOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH POLSKIEJ FEDERACJI KYNOLOGICZNEJ.

W dzień poprzedzający wystawę czyli 27.06.2015 na terenie ośrodka zorganizowane zostały wykłady i pokazy z zakresu szkolenia psów. W wystawie, objętej patronatem Burmistrza Miasta Chełmna, wzięło udział 80 psów, głównie owczarki niemieckie. Imprezie towarzyszyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI”. Na podstawie głosów oddanych na Facebooku, największą ilość głosów otrzymały prace autorstwa: Oliwii Piechoty (237 głosów), Patrycji Tajs (175 głosów) i Jowity Kasprzyk (120 głosów).


Turniej Tenisa Ziemnego

26.06.2015

W dniu 27.06 (sobota) w godz. 9-18 odbędzie się VIII Turniej o Puchar Szkoły Tenisa KAROL w kategorii kobiet i mężczyzn.

Organizator zaprasza wszystkich uczniów i absolwentów. Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy przyjmowane są do dnia 26.06 do godz.18.00 pod numerem telefonu 530 099 140 i 608 525 737.

Losowanie odbędzie się w dniu 26.06 o godz. 19.00 na kortach nad Jeziorem Starogrodzkim.

Zapraszamy i życzymy emocjonującej rywalizacji!

Ocena jakości wody Jeziora Starogrodzkiego

25.06.2015

Uczniowie ZS CKP Grubno upiększają teren ośrodka

10.06.2015

Uczniowie klasy architektury krajobrazu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie upiększają teren ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim. Już niebawem zobaczymy efekty ich pracy.
Konkurs fotograficzny - głosowanie

01.05.2015

ZAPRASZAMY DO ZABAWY I GŁOSOWANIA NA ZDJĘCIA W KONKURSIE
MÓJ PRZYJACIEL PIES W ZABAWNEJ SYTUACJI - NOWA ZABAWA DLA DZIECI
I MŁODZIEŻY DO LAT 16

O wyborze najlepszych prac zdecydują głosy / poprzez polubienie / oddane na poszczególne fotografie. od 1 czerwca do 22 czerwca godz.9.00 głosujemy poprzez "polubienie" na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1550921071813296/ i wybieramy najzabawniejsze Waszym zdaniem zdjęcia. Z uwagi na małą ilość zgłoszeń, ograniczyliśmy prace do jednej kategorii.

Ogłoszenie wyników połączone z prezentacją najlepszych prac i wręczeniem nagród odbędzie się 28 czerwca w ramach obchodów Dni Chełmna nad Jeziorem Starogrodzkim. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie krajowa wystawa psów rasowych Polskiej Federacji Kynologicznej oraz wiele innych atrakcji.

Koncerty Symfoniczne

27.05.2015

Głosowanie na siłownię

08.05.2015

Budżet Obywatelski - Chełmno 2015
Zapraszamy do głosowania w dniach 28 kwietnia - 15 maja 2015 r.
na projekt nr 1
"Siłownia zewnętrzna na terenie Ośrodka Wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim"

Celem projektu jest budowa otwartej siłowni na wolnym powietrzu, dostępnej dla mieszkańców, zarówno dzieci, jak i dla dorosłych oraz osób starszych. Usytuowanie siłowni na terenie Ośrodka Wypoczynkowego, w pobliżu kortów tenisowych, boisk do piłki siatkowej, nożnej oraz placu zabaw ma służyć aktywnemu, rodzinnemu wypoczynkowi mieszkańców naszego miasta. Obok siłowni ustawione zostaną stojaki na rowery - a docelowo wygodna ścieżka rowerowa z miasta.

  Głosować można:
 • w Biurze Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chełmna ul. Dworcowa 1, p. nr 101 parter w godzinach pracy Urzędu Miasta tj.
  • poniedziałek w godz. 7.15 - 15.15
  • wtorek w godz. 7.15 - 16.15
  • środa w godz. 7.15 - 15.15
  • czwartek w godz. 7.15 - 15.15
  • piątek w godz. 7.15 - 14.15
 • w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Punkcie Informacji Turystycznej – parter w godzinach pracy Muzeum tj.
  • od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 -16.00
  • w niedzielę w godz. 11.00 - 15.00

Dodatkowe urny do głosowania zostaną wystawione w dniu 2 maja 2015 r. w godz. od 11.00 do 14.00 przy Bramce Grudziądzkiej podczas Święta Flagi. Urny zostaną wystawione także 8 maja 2015 r. od godz. 19.00 przed Ratuszem podczas „ Dancingu pod chmurką.”

Głosować mogą mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat i są zameldowani na pobyt stały w Chełmnie.

Podsumowanie konkursu fotograficznego

08.05.2015

W ramach II Festiwalu Rodzinnego w Chełmnie odbył się kolejny konkurs, tym razem skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego Wręczenie nagród i wystawa nagrodzonych prac odbyło się w dniu 29 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.

Poza nauczycielami ze szkoły w Grubnie do organizacji konkursu włączyły się Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży i Chełmiński Dom Kultury. Celem było pobudzenie zainteresowania krajobrazem regionu, uwrażliwienie na jego piękno, promowanie ziemi chełmińskiej. Jury w składzie: Regina Gargol, Zdzisław Sieracki, Marta Przybylska, Sylwia Drążkowska- Murak, Monika Rodzik wybrało zwycięzców.

Prace fotograficzne.

  Szkoły gimnazjalne:
 • 1. Milena Mindykowska (Katolickie Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie)
 • 2. Weronika Folmer (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie)
 • 3. Patrycja Markiewicz (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie)

Wyróżnienia otrzymali: Weronika Chejnowska, Wojciech Kołodziejczyk (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rudzie), Oliwia Lewandowska( Zespół Szkół Publiczych w Lisewie)

  Szkoły ponadgimnazjalne:
 • 1. Szymon Kilkowski (Zespól Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)
 • 2. Julia Piłat (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie)
 • 3. Natalia Aniszewska (Zespól Szkół Rolniczych w Grudziądzu)

Wyróżnienia otrzymali Łukasz Sawicki, Dagmara Demska, Roksana Chmielewicz (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie), Ewelina Bonna, Łukasz Krzemiński (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Łasin).

Konkurs dofinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konkurs plastyczny i fotograficzny

26.03.2015

Zespół Szkół CKP im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie,
Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
oraz Chełmiński Dom Kultury
zapraszają młodzież z Chełmna i województwa
Kujawsko-Pomorskiego do udziału w I edycji konkursu plastycznego i fotograficznego
“W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”

Konkurs plastyczno-fotograficzny „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu chełmińskiego, wąbrzeskiego i grudziądzkiego.

  CELEM KONKURSU JEST:
 • pobudzenie zainteresowania młodzieży krajobrazem regionu,
 • podwyższenie poziomu wiedzy na temat walorów turystycznych ziemi chełmińskiej,
 • uwrażliwienie na piękno otaczającego krajobrazu,
 • budowanie tożsamości lokalnej,
 • promowanie i kształtowanie pozytywnego wizerunku ziemi chełmińskiej,
 • rozwój i odkrywanie talentów wśród młodzieży,
 • rozwijanie wśród młodzieży umiejętności obserwacji przyrody i jej dokumentowania,
 • zachęcanie do samodzielnego poszukiwania informacji o lokalnej przyrodzie.

Prace należy dostarczyć w terminie do 24 kwietnia 2015 r. na adres: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40 a., 86-200 Chełmno z dopiskiem: „W POSZUKIWANIU NAJPIĘKNIEJSZEGO KRAJOBRAZU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ”.

Podsumowanie, wręczenie nagród i wystawa prac odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.

Konkurs dofinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zimowe Warsztaty Kulinarne

30.01.2015

Zapraszamy na „Zimowe warsztaty kulinarne z dietetykiem dla dzieci i młodzieży” w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Wojdyło.

W programie, m. in. diagnoza masy ciała, nawyki żywieniowe na wesoło, zdrowe gotowanie, czyli jak powstaje jogurt, pieczenie bułeczek, kreatywne sałatki, domowe lody, ciasto marchewkowe i herbaciane.

Warsztaty odbędą się:

Koszt: 20 zł od osoby za 1 zajęcia, całość – 60 zł.

Zapewniamy transport spod Ratusza - godz. 9.45 i odwiezienie po zajęciach.

Zapisy: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a (sekretariat), tel. 56 6864808, e-mail: sekretriat@chdk.pl.

Bal karnawałowy

03.01.2015

Serdecznie zapraszamy Państwa na Bal Karnawałowy do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży w dniu 31.01.2015 r.

Cena za uczestnictwo w Balu - 90 zł / os., nocleg ze śniadaniem - 50 zł / os.

Dla osób chętnych oferujemy transport z ECWM do centrum miasta.

Rezerwacje i informacje szczegółowe: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, tel.: 56 679 02 30; e-mail: ecwm@chdk.pl.

Do pobrania: Karnawałowe menu

Kalednarz imprez na 2015 rok

24.12.2014

Oddajemy do Państwa dyspozycji kalendarz imprez kulturalnych i rekreacyjnych zaplanowanych do realizacji w Chełmnie w roku 2015. Udało się go stworzyć dzięki współpracy wielu ludzi, animatorów życia kulturalnego naszego miasta. Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca pozwoli Państwu planować inne działania oraz ułatwi promowanie Waszych przedsięwzięć. Jest to również cenne źródło informacji dla gości odwiedzających Chełmno. Kalendarz będzie aktualizowany w trakcie roku. Informację o nowych zadaniach, o wszelkich zmianach bardzo proszę kierować na adres: chelmno@chdk.pl. Jeszcze w tym roku pojawi się w mieście plakat w formie papierowej.

Święty Mikołaj w ECWM

14.12.2014

W dniu 5.12.2014 z Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży Święty Mikołaj wyruszył do 11-osobowej rodziny z powiatu chełmińskiego. W worku z prezentami pojawiły się słodycze, artykuły spożywcze, chemiczne, przybory szkolne, zabawki, odzież oraz obuwie. Bardzo dziękujemy Pani Hani, która dała nam kontakt do rodziny oraz wszystkim osobom, które wsparły naszą inicjatywę.

Bal sylwestrowy

30.11.2014

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Bal Sylwestrowy 2014/2015 do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży.

W programie:
- zabawa w rytmach muzyki Zespołu Magical Music
- konkursy z nagrodami
- bogate menu
- lampka szampana o północy

Cena za uczestnictwo w Balu - 160 zł / os., nocleg ze śniadaniem - 50 zł / os.

Do pobrania: Sylwestrowe menu

Dla osób chętnych, po zakończonym Balu, oferujemy transport z ECWM do centrum miasta.

Rezerwacje i informacje szczegółowe: Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży, tel.: 56 679 02 30; e-mail: ecwm@chdk.pl.

Rozstrzygnięcie konkursów

08.12.2014

W czwartek 4 grudnia w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży w Chełmnie odbyło się rozstrzygniecie konkursów: na projekt ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Starogrodzkim oraz plastycznego i fotograficznego „Chełmno w jesiennej szacie” ogłoszonych przez Chełmiński Dom Kultury. Jury starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania pracy i jej zgodność z tematyką. Na konkurs „Chełmno w jesiennej szacie” wpłynęło 95 prac plastycznych oraz 56 prac fotograficznych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Z kolei w konkursie na projekt ścieżki edukacyjnej główną nagrodę zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie. Ich projekt „Szlak starego grodu” zostanie w przyszłości wykorzystany do wykonania ścieżki nad Jeziorem Starogrodzkim.


Lista Laureatów:

KONKURS PLASTYCZNY
Kategoria: Przedszkola
I miejsce - Klara Motylewska /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
wyróżnienie:
1. Maciej Cyganek /Niepubliczne Przedszkole „Brzdąc” Chełmno/
2. Marysia Kleszczyńska /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno/
3. Carmen Nehring /Przedszkole Niepubliczne „Bajka” Chełmno/

Kategoria: Szkoły podstawowe
I miejsce - Kalina Karwowska /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
II miejsce - Zuzanna Krych /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
III miejsce - Hanna Murawska /Katolicka Szkoła Podstawowa Chełmno/
wyróżnienie:
1. Beata Jabłczyńska /ChDK Chełmno/
2. Bartosz Cetnarski /Szkoła Podstawowa Kolno/
3. Agata Jaworska / Szkoła Podstawowa Trzebczyk/
4. Remigia Jaworska /Szkoła Podstawowa nr 2 Chełmno/
5. Oskar Adamek /Szkoła Podstawowa nr 4 Chełmno/

Kategoria: Gimnazja
I miejsce – Anna Dąbrowska /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
II miejsce – Wiktoria Szydłowska /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
III miejsce – Kamil Flis /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
wyróżnienie:
1. Sebastian Szydłowski /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/
2. Paulina Szarafińska /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/
3. Klaudia Żmijewska /ZPS - Gimnazjum Kijewo Królewskie/

Kategoria: Dorośli
I miejsce – Emilia Drążkowska /Chełmno/
II miejsce – Andżelina Antoszewska /Klamry/

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Kategoria do 18 lat
I miejsce - Helena Prause /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
II miejsce - Miłosz Ratowski /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
III miejsce - Weronika Głowacka /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/
wyróżnienie:
1. Anna Ryckowska /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
2. Mateusz Osiński /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
3. Agata Rokicińska /ZSO nr 1 Gimnazjum nr 4 Chełmno/
4. Karolina Szarafińska /Publiczne Gimnazjum Podwiesk/

KONKURS NA ŚCIEŻKĘ EDUKACYJNĄ NAD JEZIOREM STAROGRODZKIM
I miejsce - za projekt „Szlak Starego Grodu” - Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie, w składzie:
1) Sylwia Drążkowska-Murak (opiekun)
2) Marta Przybylska (opiekun)
3) Andżelika Antoszewska
4) Agnieszka Małkowska
5) Kinga Madzielewska
6) Joanna Wójcik
7) Szymon Marchlewski
8) Dawid Witkowski
9) Dominika Wiatrowska

Zapraszamy na kawę!

22.10.2014

Łagodne południowo – amerykańskie Arabiki i pobudzające indyjskie mieszanki stanowią podstawę dla doskonałego w smaku espresso.

Podaruj sobie i swoim gościom niepowtarzalny smak typowego espresso Zgodnie z tradycją Espresso Piacetto jest palona delikatnie i powoli. Wynikiem tego jest unikalny, mocny smak espresso o delikatnym aromacie i aksamitnej cremie.

Zapraszamy na kawę do Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży!

Konkurs na ścieżkę edukacyjną

13.09.2014

Chełmiński Dom Kultury ogłasza konkurs na projekt ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Starogrodzkim. Konkurs ma na celu zaprezentowanie walorów przyrodniczych i historycznych terenu nad Jeziorem Starogrodzkim w formie ścieżki edukacyjnej o dowolnym temacie, która będzie kreatywna i którą zapamięta się na dłużej niż zwykłą wycieczkę.

Konkurs skierowany jest do klas lub grup (min. 6 osób) dzieci i młodzieży z powiatu chełmińskiego. W konkursie mogą wziąć udział grupy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wraz z opiekunem.

Czekamy na ciekawe pomysły. Ścieżka może dotyczyć historii Góry Św. Wawrzyńca, przyrody nad Jeziorem Starogrodzkim lub aktywności sportowej. Tematyka dowolna. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 1 miejsce – 800 zł, 2 miejsce – 500 zł, 3 miejsce – 300 zł.

Termin składania prac upływa 21 listopada 2014 r.

Obóz integracyjny

13.09.2014

W dniach 1-3 września 2014 r. w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży odbył się obóz integracyjny uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Menedżerskich ze Świecia. Podczas obozu młodzież uczestniczyła w wielu zajęciach edukacyjnych. Były pokazy samoobrony, pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego, spotkania z Policją a także zajęcia strzeleckie. Nie zabrakło też zabaw integracyjnych oraz wspólnego ogniska.

Więcej zdjęć


Turnieje Tenisa Ziemnego

28.08.2014

Szkoła Tenisa Ziemnego KAROL ma zaszczyt zaprosić na II Deblowy Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezesa TKkf Chełmno oraz Turniej o Puchar Szkoły Tenisa Ziemnego KAROL dla dzieci w kategorii 9-13 lat, które odbędą się w dniach 30 i 31 sierpnia 2014 r.

W dniu 30.08 (sobota) odbędzie się II Deblowy Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezesa TKkf Chełmno na kortach przy Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim. Zapisy przyjmowane są do dnia 29.08.2014 r. (piątek) do godz. 20.00 pod numerem telefonu 608 525 737. Turniej rozpoczyna się o godz. 9.00, zakończenie planowane jest na godz. 18.00.

Z kolei w dniu 31.08 (niedziela) zapraszamy dzieci na Turniej o Puchar Szkoły Tenisa Ziemnego KAROL dla dzieci w kategorii 9-13 lat (turniej mieszany). Zapisy przyjmowane są do dnia 29.08 (piątek) do godz. 17.00 pod numerem telefonu 530 099 140. Turniej rozpoczyna się o godz. 9.00, zakończenie planowane jest na godz. 14.00.

Vagvillage

10.08.2014

W imieniu Vag Familia, organizatorów zakończenia sezonu motoryzacyjnego 2014 - Vagville zapraszamy na spotkanie fanów marki Volkswagen, która odbędzie się 4 października nad Jeziorem Starogrodzkim.

Poniżej zamieszczamy komunikat organizatorów.

I już wszystko jasne!!!

ZAKOŃCZENIE SEZONU 2014 Z VAG FAMILIA odbędzie się 4 października 2014 w mieście zakochanych czyli w Chełmnie :)

Przy współpracy z NikoPR http://nikopr.pl/ i Chełmińskim Domem Kultury http://www.chdk.pl/ , pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmna sezon pożegnamy na terenie Ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Starogrodzkim.

Rozpoczęcie Sezonu w Iławie dzięki Waszej obecności było niewątpliwym sukcesem a dla nas również cenną lekcją więc teraz będzie jeszcze lepiej!!

Nie zabraknie konkursów w których będziecie mogli pochwalić się swoimi autami, kołem i glebą ale stawiamy przede wszystkim na dobrą zabawę więc przewidujemy również sporo konkurencji zręcznościowych, nagród specjalnych i niespodzianek ;)

Będziemy przeciągać samochody na linie, tańczyć na gazecie i toczyć dojazdówki!

Nagroda specjalna dla największej Ekipy i za najdłuższą trasę też będzie :)

Każdy może zabrać grilla, rozpalimy również ognisko. Jest plac zabaw dla dzieci i boisko do siatkówki.

Gwarantujemy fantastyczną atmosferę i bagaż świetnych wspomnień :)

Bramy otwieramy o godzinie 10:00 a imprezę oficjalnie rozpoczynamy w samo południe :)

Uwaga!! Ponieważ unikamy imprezy masowej ilość miejsc jest ograniczona!!! Kto pierwszy ten lepszy ;)

Koszt wjazdówki 20zł auto z kierowcą + 5zł pasażer, w cenie oczywiście pamiatkowa wlepka.

Wjazdówki można nabywać od 02.08.2014 do wyczerpania miejsc (czyli za jakieś 3 tygodnie :D ), drogą mailową (vag.familia@onet.pl). Po zakupie będą one wysyłane pocztą, a na bramie wymieniane na opaski i numer dla samochodu. Pozwoli to znacznie skrócić czas oczekiwania na wjazd.

W celu zakupu należy wysłać maila na podany wyżej adres, wpisując w temacie "zakończenie - wjazdówka" i podając dane:
- imię i nazwisko kierowcy,
- markę, model i nr rejestracyjny samochodu,
- liczbę pasażerów, ich imiona i nazwiska
- adres do wysyłki.

Uwaga: do ceny doliczamy 3 zł za wysyłkę wjazdówki (w wiadomości zwrotnej podamy łączną kwotę, z doliczoną już przesyłką).

Jeżeli jedziecie ekipą, to również piszcie taką informację - dla największej grupy przewidujemy nagrodę ;)

Ponieważ w październiku już szybciej nadchodzi wieczór imprezę o godzinie 19:00 zakończymy Puszczaniem Lampionów :)

Afterparty?????

Oczywiście będzie ;) Hotel Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży zapewnia nam 80 miejsc noclegowych w komfortowych pokojach z łazienkami.

Koszt noclegu od osoby to 50zł z kacowym śniadaniem w niedzielę. W Hotelu mamy również salę z nagłośnieniem więc będą tańce, hulanki, swawola :P a projektor zapewni karaoke ;) będzie epicko!

Chętnych na after z nocegiem (wyłącznie w pakiecie i po wcześniejszej wpłacie) prosimy o dopisywanie takiej informacji w zgłoszeniu.

Regulamin Imprezy można pobrać z linka
https://www.dropbox.com/s/r8c094g2u8iavio/regulamin%20vagvillage.pdf

Udział w Imprezie jest jednoznaczny z jego akceptacją.

Jakby coś nie działało to prosimy o info - linki na Dropboxie czasem się dezaktualizują.

Adres do wydarzenia na portalu Facebook
https://www.facebook.com/events/662228627198606/

Strona Vag Familia
https://www.facebook.com/vag.familia.3

Młodzi-Aktywni na rynku pracy

10.08.2014

W lipcu i w sierpniu w ECWM odbywa się cykl szkoleń dla osób bezrobotnych w ramach projektu "Młodzi-Aktywni na rynku pracy". Kursy: Profesjonalny handlowiec, Pracownik porządkowy oraz Pracownik prac wykończeniowych w budownictwie zakończą się 6-miesięcznym stażem zawodowym, na którym uczestnicy projektu będą mogli w praktyce wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkoleń.

8 lipca odbyły się pierwsze zajęcia uczestników szkolenia zawodowego Profesjonalny handlowiec, prowadzone przez Grzegorza Mikołajczyka. 15 lipca 12 spośród 15 uczestników kursu rozpoczęło naukę języka angielskiego. Z kolei 6 osób od 18 lipca miała możliwość rozpoczęcia nauki jazdy w ramach modułu Profesjonalny handlowiec z prawem jazdy kat. B.

11 lipca Warsztaty Aktywnego Poszukiwania Pracy, prowadzone przez Dagmarę Angowską, zakończyły kolejne grupy - uczestnicy szkolenia zawodowego Pracownik porządkowy oraz Pracownik prac wykończeniowych w budownictwie. Pod koniec zajęć uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ich ukończeniu.

Z kolei 21 lipca szkolenia zawodowe rozpoczęli Pracownicy porządkowi oraz Pracownicy prac wykończeniowych w budownictwie. Część teoretyczna zajęć odbyła się nad Jeziorem Starogrodzkim - w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, z kolei część praktyczna realizowana jest na terenie województwa kujawsko - pomorskiego (Chełmno, Toruń, Wielka Nieszawka, Głogowo).

Obóz łuczniczy

10.07.2014

Od 28 czerwca do 8 lipca 2014 r. w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży odbywał się obóz łuczniczy Ludowego Klubu Sportowego „Łucznik” Żołędowo. Na czas trwania obozu teren wokół ośrodka wypoczynkowego ubarwiły tory łucznicze z tarczami i stanowiskami strzelniczymi. Codzienny program wypełniony był zajęciami szkoleniowymi przygotowującymi młodzież do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łucznictwie, która odbędzie się w Nowej Rudzie w dniach 18-20 lipca br. Młodym sportowcom życzymy wielu sukcesów.

Więcej zdjęć


Nad wodą szukali kwiatu paproci

02.07.2014

Ulewny deszcz i zimny wiatr dodał dramaturgi tegorocznym obchodom najstarszego święta Słowian.

W sobotę nad Jeziorem Starogrodzkim trwała Noc Świętojańska, związana ze staropolskimi tradycjami, wierzeniami i obrzędami ludowymi.

Noc Świętojańska jest jednym z najstarszych świąt ludowych, przetrwało ono do dzisiejszego dnia w postaci tak zwanego „święta wianków”. W przeszłości, w najkrótszą letnią noc, z dala od ludzkich osiedli gromadzili się młodzi ludzie, aby przy wznieconym ognisku tańczyć, wróżyć, skakać przez ognisko i wreszcie puszczać na wodzie wianki. To w tę noc miał zakwitnąć czarodziejski kwiat paproci, a temu kto go odnalazł, przynosił szczęście i spełnienie wszystkich marzeń. Tak też było w sobotnią noc nad brzegiem Jeziora Starogrodzkiego. Początek świętowania wyznaczono na godzinę 20. Jednak ulewny deszcz i przenikliwy wiatr postawił całe przedsięwzięcie pod ogromnym znakiem zapytania. - Poczekamy jeszcze kilkanaście minut i wtedy ostatecznie zdecydujemy co dalej - przyznał zmartwiony Janusz Napora, dyrektor Chełmińskiego Domu Kultury, organizator.

Okazało się, że warto było poczekać, deszcz nagle ustał a na plaży coraz liczniej zaczęli się pojawiać chętni do zabawy. Poszukiwanie kwiatu paproci trwało kilkanaście minut, odnaleźli go Agnieszka i Emil Nowak, młode małżeństwo z Chełmna. -Jestem bardzo szczęśliwa, kwiat ukryty był w starej wierzbie, to dla nas na pewno dobra wróżba na całe życie - przekonuje Agnieszka Nowak.

Dzięki łaskawej pogodzie udało się jeszcze przeprowadzić konkurs na najpiękniejszy wianek i kilka konkurencji sprawnościowych dla najmłodszych uczestników zabawy.

Kiedy nadszedł czas na najważniejszy punkt Nocy Świętojańskiej, inscenizacji obrzędów związanych z tym świętem przygotowanej przez zespół Pieśni i Tańca Pomorze. Niestety znowu boleśnie przypomniała o sobie kapryśna pogoda. Jednak w momencie, gdy zapłonęło ogromne ognisko, decyzja zapadła, zespół mimo bardzo trudnych warunków wystąpi. Okazało się, że to kolejna trafna decyzja podjęta tej niezwykłej nocy. Dziewczęta z wiankami, tancerze z pochodniami, ogień i woda, wszytko co dla magi tego święta jest niezbędne, przetoczyło się przed oczami, zmarzniętych, ale bardzo zachwyconych uczestników zabawy.

Autor: Marek Wojciekiewicz

Więcej zdjęć


Obóz taneczny "Promyków" w ECWM

01.07.2014

Obóz taneczny to pierwsze zgrupowanie grupy "Promyków" Zespołu Tańca Współczesnego. "Pomyślałam, że to świetna nagroda dla moich tancerek za cały rok ciężkiej pracy. To były dwa bardzo aktywne dni. Nie zabrakło oczywiście tańców, na sali i na świeżym powietrzu, zbaw i konkursów. Wszystkie dziewczynki dzielnie przetrwały noc poza domem. Dla niektórych to pierwszy taki samodzielny wyjazd bez rodziców". Obóz odbył się w ECWM nad Jeziorem Starogrodzkim w dniach 21 - 22.06.2014 roku.

Za rok już planowany jest kolejny obóz, tym razem trochę dalej i dłużej.

Ewa Porożyńska - instruktor zespołu

Więcej zdjęć


Noc Wianków w Chełmnie

25.06.2014

Noc Świętojańska jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych przez Słowian. Przetrwało ono do dzisiejszego dnia w postaci „ŚWIĘTA WIANKÓW”. W przeszłości, w najkrótszą letnią noc, z dala od ludzkich osiedli gromadzili się młodzi ludzie, aby przy wznieconym ognisku tańczyć, wróżyć, skakać przez ognisko i wreszcie puszczać na wodzie wianki. To w tę noc miał zakwitnąć czarodziejski kwiat paproci, a temu kto go odnalazł, przynosił szczęście i spełnienie wszystkich marzeń.

Tym razem „Noc Świętojańska” związana ze staropolskimi tradycjami, wierzeniami i obrzędami ludowymi odbyła się w pierwszy - kalendarzowy dzień lata, czyli w sobotę 21 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Starogrodzkim. Członkowie ZPiT Pomorze zaprosili na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci, do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek „nocy” (niezbędne materiały do wykonania wianka dostępne były na miejscu imprezy), puszczanie wianków i uczestniczenie w obrzędzie wspólnie z zespołem. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, było dużo zabawy i radości. Oprócz publiczności, w zabawach brały udział dzieci z zespołów tańca współczesnego ChDK, które przebywały na obozie szkoleniowym w ECWM.

Organizatorem zabawy był Chełmiński Dom Kultury przy udziale Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze, ECWM, Teatru Agrafka oraz Związku Miast Nadwiślańskich.

Rozpoczęcie wakacji w TROPIKANIE

24.06.2014

28 czerwca w lokalu Tropikana nad Jeziorem Starogrodzkim odbędzie się impreza taneczna na rozpoczęcie wakacji, którą prowadzic będzie DJ Baluś.
Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Turniej Tenisa Ziemnego

24.06.2014

W dniu 28 czerwca od godz. 9:00 do 20:00 odbędzie się V Turniej Tenisa Ziemnego o puchar Szkoły Tenisa Ziemnego KAROL w kategoriach kobiet i mężczyzn.

Jest to cykl turniejów organizowanych od 2010 r. przez Pawła KAROLCZAKA - właściciela szkoły.

Turnieje rozgrywane są na kortach położonych nad jeziorem Starogrodzkim przy Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży. Udział nich biorą uczniowie i adepci Szkoły Tenisa Ziemnego KAROL.

Zajęcia hatha Yoga w ECWM

23.06.2014

Tych, którzy chcą zaczerpnąć pozytywnej energii płynącej ze wspólnych ćwiczeń, zapraszamy z karimatą na teren ośrodka wypoczynkowego. W sezonie letnim, w każdy czwartek w godz. 18.30 – 19.30, odbywać się będą nad Jeziorem Starogrodzkim plenerowe zajęcia Jogi, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora.

Zapraszamy!

Szkolenia Wellness i joga na powietrzu

18.06.2014

Zapraszamy na serię bezpłatnych szkoleń WELLNESS w Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, w terminie 20, 27 czerwca oraz 4 lipca o godz. 17.30.
W ramach szkolenia:
- porady dietetyczne
- analizator składu ciała
- testy zdrowia
- bezpłatne porady

Ponadto, 20 czerwca o godz. 18.30, pierwsze bezpłatne zajęcia jogi na świeżym powietrzu.

Serdecznie zapraszamy!

Sprawdzenie umiejętności WOPR

17.06.2014

W sobotę 7 czerwca nad jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie odbyły się ćwiczenia połączone z pokazami zorganizowane przez WOPR w Chełmnie. Pokazy zorganizowano w Chełmnie po raz pierwszy, były sprawdzianem umiejętności przed sezonem letnim. Można było obserwować pokaz działania z kajaka, motorówki czy skutera wodnego. Akcje wyglądały bardzo realistycznie. Ratownicy uczestniczący w ćwiczeniach wykazali się doskonałymi umiejętnościami i sprawnością fizyczną, co jest czynnikiem utrzymywania formy przez cały rok. W pokazach uczestniczyli strażacy OSP, którzy w tym czasie odbywali ćwiczenia nad jeziorem Starogrodzkim. Organizatorem pokazu był Franciszek Trzciński - prezes WOPR w Chełmnie. A w planach naszego WOPR-u - kursy dla ratowników.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.

Zmiany w Ośrodku Wypoczynkowym

15.06.2014

Jest pozytywna opinia i zgoda z Ministerstwa Obrony Narodowej na pomoc naszej jednostki w budowie boiska sportowego.Boisko będzie miało wymiary ORLIKA, ale dla celów rekreacyjnych całkowicie wystarczy. Pomoc JW w Chełmnie na wykonanie całego szeregu prac ziemnych, przy wykorzystaniu sprzętu wojsk inżynieryjnych / nawiezienie ziemi, wyrównanie, wykorzystanie spychaczy itp / pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poza tym, w ramach ćwiczeń wykonają to nasi żołnierze. Bez pomocy wojska z Chełmna przygotowanie terenu pod boisko nie byłoby możliwe.

Dodatkowo – w ramach budżetu obywatelskiego, został złożony wniosek mieszkańców na budowę 2 boisk do piłki siatkowej plażowej, które będą usytuowane obok kortów – od strony ECWM. Jednak zależy to od decyzji mieszkańców Chełmna i Rady Miasta.

Na zdjęciach naprawa powierzchni plaży oraz rozbudowa boiska do piłki plażowej i teren pod boisko sportowe.

Zapytanie ofertowe dot. ratowników

15.06.2014

Chełmiński Dom Kultury publikuje zapytanie ofertowe dotyczące zapewnienia opieki ratowników wodnych nad miejscem przeznaczonym do kąpieli w Chełmnie nad Jeziorem Starogrodzkim. Szczegóły w pliku poniżej.

Noc wianków

14.06.2014

Noc Świętojańska jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych przez Słowian. Przetrwało ono do dzisiejszego dnia w postaci „ŚWIĘTA WIANKÓW”. W przeszłości, w najkrótszą letnią noc, z dala od ludzkich osiedli gromadzili się młodzi ludzie, aby przy wznieconym ognisku tańczyć, wróżyć, skakać przez ognisko i wreszcie puszczać na wodzie wianki. To w tę noc miał zakwitnąć czarodziejski kwiat paproci, a temu kto go odnalazł, przynosił szczęście i spełnienie wszystkich marzeń.

Tym razem „Noc Świętojańska” związana ze staropolskimi tradycjami, wierzeniami i obrzędami ludowymi odbędzie się w pierwszy - kalendarzowy dzień lata, czyli w sobotę 21 czerwca od godz. 20.00 nad Jeziorem Starogrodzkim. Członkowie ZPiT Pomorze zapraszają na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci, do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek „nocy” (niezbędne materiały do wykonania wianka dostępne będą na miejscu imprezy), puszczanie wianków i wiele innych niespodzianek. Zadanie jest dofinansowane przez Związek Miast Nadwiślańskich.

Serdecznie zapraszamy.

Wykonanie: A. Nowak